Powrót do listy wpisów
Linie lotnicze posądzane o greenwashing - Komisja Europejska reaguje
2 min czytania

Linie lotnicze posądzane o greenwashing - Komisja Europejska reaguje

Autor: AirCashBack 08-05-2024

Komisja Europejska oraz krajowe organy ochrony konsumentów podjęły działania przeciwko 20 liniom lotniczym, podejrzanym o stosowanie praktyk wprowadzających w błąd.

Greenwashing w białych rękawiczkach
 

Linie lotnicze miały sugerować, że emisje CO2 związane z lotami mogą być zrekompensowane poprzez projekty klimatyczne lub wykorzystanie paliw zrównoważonych. Unia Europejska zażądała jednak solidnych dowodów naukowych na potwierdzenie tych twierdzeń. W oświadczeniu podkreślono, że konsumenci zasługują na dokładne i naukowe informacje, a nie na niejasne lub fałszywe deklaracje.

Linie lotnicze, które stosują greenwashing
 

Dochodzenie jest na wczesnym etapie, dlatego nazwy konkretnych linii lotniczych nie zostały ujawnione. W środowisku jednak mówi się o tym, że wśród linii lotniczych, które otrzymały ostrzeżenie, znajdują się m.in. Air Baltic, Air France, Lufthansa, Ryanair, czy Wizz Air. Wcześniej holenderski sąd uznał, że KLM wprowadzał klientów w błąd poprzez kampanię reklamową mającą poprawić ekologiczny wizerunek firmy.

Greenwashing, czyli wprowadzanie w błąd klientów poprzez fałszywe deklaracje dotyczące zgodności produktów z zasadami ochrony środowiska, jest bardzo niepokojącą praktyką. Dlatego też UE i inne organy kontrolne współpracują, aby wykrywać wszelkie działania, które mają znamiona greenwashingu.


Jeżeli Twój samolot dotarł do portu docelowego z opóźnieniem lub Twój rejs został odwołany, możesz domagać się odszkodowania od linii lotniczych. Wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk lub wypełnisz formularz zgłoszenia szkody, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.


Udostępnij znajomym