Pierwszy raz korzystałem z usług firmy AirCashBack i muszę przyznać że jestem pod wielkim wrażeniem. Nie liczyłem na żadne odszkodowanie za opóźniony lot ponieważ był to lot powrotny i byłem przekonany że uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania będzie nie możliwe. Firma AirCashBack bardzo szybko poinformowała mnie o pozytywnym zakończeniu sprawy i wypłaceniu odszkodowania. BARDZO POLECAM!!!
Polecam firmę - pomogli mi odzyskać odszkodowanie za opóźniony lot.
Sprawa odszkodowania za opóźniony lot została pozytywnie rozwiązana. Bez biegania z mojej strony po różnych instytucjach i sądach. Jak najbardziej polecam.
Firma godna polecenia, sprawa odszkodowania za opóźniony lot prowadzona przez AirCashBack w sądzie przebiegła pozytywnie. Polecam.
Sprawa załatwiona na moją korzyść, firma zajęła się wszystkim, pieniądze za odszkodowanie przyszły na konto. Polecam!!!
Bardzo polecam AIRCASHBACK podróż z Kanady do Polski z opóźnieniem ponad 4 godzinnym, polubowne dogadanie się z firmą Lot zakończona niepowodzeniem, dzięki AIRCASHBACK sprawa trafiła do sądu po której Lot się odwołał i następna sprawa w sądzie odwoławczym. Po ponad 2 latach od podróży dzięki AIRCASHBACK Lot wypłacił odszkodowanie dla 4 osób. Pełen sukces dziękuję AIRCASHBACK
Sprawa załatwiona z pozytywnym skutkiem. Sprawny kontakt i regularne udzielanie informacji.
Firma skutecznie wyegzekwowała odszkodowanie od Ryanair za opóźniony lot. W pierwszej kolejności samodzielnie próbowałem dochodzić odszkodowania od linii lotniczej, jednak dostałem decyzję odmowną (sugerowałem się informacjami na stronie przewoźnika aby nie korzystać z tego typu firm bo pobierają duże prowizje). Po odmowie przewoźnika firma jednak wyegzekwowała odszkodowanie. Prowizja owszem jest (co dla mnie jest oczywiste), jednak odszkodowanie zostało wypłacone (mimo, że przewoźnik odpowiedział mi, że nic nie wypłaci).
Opóźniony lub odwołany lot zawsze jest nieprzyjemną sytuacją. Zakłócenie lotu często zmusza nas bowiem do gruntownej zmiany lub odwołania naszych planów. Opóźnienie lub odwołanie lotu może sprawić, że spóźnimy się na ważne spotkanie służbowe lub że nasze wakacyjne plany całkowicie legną w gruzach. Warto pamiętać, że jeśli przytrafi nam się taka sytuacja, możemy domagać się swoich praw na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004. W takiej sytuacji przysługuje nam odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje nam także w przypadku odmowy przyjęcia na pokład samolotu.
Aby uzyskać odszkodowanie za lot, nasz rejs musi spełniać następujące warunki. Przede wszystkim odwołanie lotu lub jego opóźnienie nie może być spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, a działań, za które odpowiedzialność ponosi przewoźnik lotniczy.
Przewoźnik lotniczy jest zobowiązany do obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźniony lot w przypadku opóźnienia lotu w dotarciu do miejsca docelowego, które przekracza 3 godziny w porównaniu z pierwotnym planem podróży pasażera.
Jeżeli natomiast chodzi o odwołany lot, odszkodowanie przysługuje w sytuacji, w której pasażerowie zostali poinformowani o zmianie planu podróży na później niż 14 dni przed planowaną datą wylotu.
Kwoty odszkodowania za lot, które możemy otrzymać od linii lotniczych są zależne od długości lotu, czyli odległości, która dzieli lotnisko startowe i lotnisko lądowania. W przypadku tras o dłuższych dystansach, wysokość odszkodowania może wynieść nawet 600 euro dla każdego z pasażerów.
Kwoty odszkodowania za lot, które możemy otrzymać od linii lotniczych są zależne od długości lotu, czyli odległości, która dzieli lotnisko startowe i lotnisko lądowania. W przypadku tras o dłuższych dystansach, wysokość odszkodowania może wynieść nawet 600 euro dla każdego z pasażerów.
Dokładne kwoty odszkodowania za lot są następujące:
Jeżeli Twój lot ulegnie zakłóceniu z powodu nadzwyczajnych okoliczności, nie możesz ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Przewoźnik lotniczy nie ponosi bowiem odpowiedzialności za zdarzenia losowe, które utrudniają dotarcie do miejsca docelowego. Czym jednak są wspomniane nadzwyczajne okoliczności?
Zgodnie z definicją są to wszystkie zdarzenia losowe, które wpłynęły na opóźnienie lotu i nie są bezpośrednią winą linii lotniczych. Zaliczamy do nich m.in. złe warunki atmosferyczne, strajk pracowników lotniska czy też zamieszki, które zwalniają linie lotnicze z obowiązku wypłaty rekompensaty przewidzianej w rozporządzeniu. Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy lub rejsowy zakłócony z powodu złych warunków atmosferycznych nie będzie Ci się więc należeć.
W sytuacji, w której przytrafia nam się opóźniony lot, musimy pamiętać, że linia lotnicza zobowiązana jest do podjęcia wszelkich racjonalnych środków, aby zapobiec negatywnym skutkom tego wydarzenia. W prawach pasażera wyraźnie widnieje zapis o obowiązku zapewnienia opieki poszkodowanym pasażerom. Dana pomoc obejmuje stałe informowanie podróżnych o statusie lotu, a także zapewnienie wyżywienia na czas oczekiwania na lotnisku.
W przypadku opóźnionego lotu i długiego czasu oczekiwania na lotnisku możemy ponieść dodatkowe koszty. Jeżeli linia lotnicza nie zapewni nam posiłków ani napojów, sami będziemy zmuszeni dokonać ich zakupu. Warto pamiętać, że w takim przypadku na podstawie kopii paragonów, linie lotnicze powinny nam zwrócić wszystkie dodatkowo poniesione koszty.
W przypadku lotów czarterowych, czyli lotów odbywających się w sezonie wakacyjnym dzięki współpracy biur podróży z liniami lotniczymi, obowiązują takie same prawa jakie mamy w przypadku regularnych lotów. Możliwe jest więc złożenie reklamacji, a linie lotnicze zobowiązane są do wypłaty rekompensaty finansowej.
Podróże lotnicze, które odbywają się w ramach delegacji także kwalifikują się do uzyskania odszkodowania.
Jeżeli przytrafi nam się odwołany lot, który jest bezpośrednią winą linii lotniczej, ponownie przysługuje nam odszkodowanie za odwołany lot. Linie lotnicze są zobowiązane do wypłaty odszkodowania na podobnych zasadach jak w przypadku lotów odbywających się z opóźnieniem.
Aby móc domagać się odszkodowania od linii lotniczej przy odwołaniu lotu, muszą zostać spełnione następujące warunki:
W sytuacji, w której dany lot zostanie odwołany, linia lotnicza ma obowiązek zapewnić poszkodowanym pasażerom biletów na lot zastępczy w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera.
W zależności od czasu oczekiwania na alternatywny lot, lina lotnicza powinna odpowiednio zadbać o pasażerów do czasy kontynuowania podróży. Przede wszystkim powinna podać im dane lotu i powody jego odwołania, a także poinformować o przyczynie zakłócenia lotu.
Jeżeli kolejny lot odbywa się w innym terminie, obowiązkiem linii lotniczej jest zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia, a także dostępu do telefonu, dzięki któremu pasażerowie będą mogli odbyć rozmowy telefoniczne. W przypadku odwołania lotu do miejsca docelowego przewoźnik lotniczy ma zatem obowiązek w pełni zadbać o realizację praw pasażerów.
Kwotę odszkodowania należnego za odwołany lot ustalamy na podstawie długości trasy, czyli odległości, która dzieli port wylotu i port lądowania. Jest ono niezależne od tego czy linie lotnicze w pierwszym możliwym terminie zorganizowały pasażerowi lot powrotny. Według praw pasażerów w zależności od dystansu stawki są następujące:
Odszkodowanie za opóźniony lot będzie nam przysługiwać jeśli zachowamy dokumenty podróży tj. bilet lotniczy, kartę pokładową lub ewentualnie internetowe potwierdzenie rezerwacji.
W przypadku odwołania lub opóźnienia lotów w ramach jednej rezerwacji, możesz domagać się indywidualnego odszkodowania dla każdego z pasażerów.ochodzenie roszczeń jest możliwe zarówno gdy przytrafi Ci się opóźniony lot, jak i odwołany lot czarterowy, rejsowy, prywatny czy też służbowy.
Odwołane lub opóźnione loty to nie jedyne przypadki, w których możemy zobowiązać linię lotniczą do wypłaty odszkodowania. Taka możliwość pojawia się również w sytuacji, w której przytrafi nam się odmowa przyjęcia na pokład samolotu.
Jeżeli więc doświadczymy tzw. overbookingu, również możemy domagać się rekompensaty.
Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 ustanawia wspólne zasady odszkodowania dla podróżnych, którym przytrafił się odwołany lot, opóźniony lot lub którym ze względu na brak dostępności wolnych miejsc w samolocie odmówiono wejścia na pokład maszyny.
Jeżeli więc ze względu na overbooking pasażer nie jest w stanie odbyć podróży lotniczej, przewoźnik lotniczy zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania. Dodatkowo, powinien zapewnić podróżnym lot alternatywy w najwcześniejszym możliwym terminie.
Wysokość odszkodowania w takim przypadku przyznawana jest na porównywalnych warunkach jak odszkodowanie za opóźniony lot kub odwołany lot.
Należne odszkodowanie zależy więc od odległości dzielącej lotnisko wylotu i port docelowy. Zgodnie z decyzją rzecznika praw pasażerów wynosi więc ono od 250 do 600 euro na pasażera.
Zgodnie z ustawą czas rozpatrzenia wniosku wynosi 30 dni. Na etapie sądowym sprawa może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Przewoźnik lotniczy może bowiem nie zgadzać się z wnioskiem pasażera i twierdzić, że opóźniony lot lub odwołany lot nie był konsekwencją jego zaniedbań.
Przewoźnik lotniczy bardzo często nie jest skłonny polubownie wypłacić odszkodowania za lot. Wówczas odszkodowanie za opóźniony lot dochodzone jest na drodze sądowej. Podobnie jest w przypadku odwołania lotu, a także w sytuacji, w której zostało zarezerwowane przynajmniej więcej miejsc, niż jest na pokładzie samolotu.
W przypadku lotów, które zostały odwołane lub opóźnione z powodu warunków atmosferycznych, odszkodowanie za zakłócony lot nie jest przyznawane. Niekorzystne warunki pogodowe zaliczają się bowiem to tzw. nadzwyczajnych okoliczności.