News

Bądź na bieżąco dzięki naszemu mikroblogowi

light

Dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot?. Trybunał Sprawiedliwości znów po stronie pasażerów!

2019-08-08

Wyleciałeś na wakacje z opóźnieniem, w związku z czym przepadła Ci rezerwacja samochodu? Czekając na nowe połączenie musiałeś z własnej kieszeni opłacić hotel lub taksówkę? A może przez odwołany lot utraciłeś szansę na intratny kontrakt? Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.

Odszkodowanie, o którym mowa, jest niezależne od środków, jakie przewoźnik musi wypłacić pasażerom za fakt kilkugodzinnego opóźnienia bądź odwołania lotu. Tutaj kwota rekompensaty uzależniona jest od dystansu, jaki opóźniony samolot miał pokonać i wynosi odpowiednio 250, 400 lub 600 Euro. Unijne rozporządzenie 261/04 odgórnie ustala, że wszyscy pasażerowie doświadczyli podobnych niedogodności, a odszkodowanie należy im się natychmiast, na podstawie samego faktu opóźnienia lub odwołania lotu.

Teraz Trybunał Sprawiedliwości, w odpowiedzi na pytanie sądu z Rumunii, rozstrzygnął także, jak należy rozumieć kwestię dalszego odszkodowania, czyli rzeczywiście poniesionych przez pasażera kosztów w efekcie odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub opóźnienia lotu. Wyrok Trybunału to formalne usankcjonowanie linii orzecznictwa, jaką często obierały sądy. Zgodnie z nim, dalszym odszkodowaniem może być jakakolwiek strata finansowa, którą możemy połączyć związkiem przyczynowym z nienależytym wykonaniem umowy przewozu. W każdym przypadku rozmiar szkód musi być jednak oceniany indywidualnie. To poszkodowany pasażer wskazuje straty, jakie poniósł i za które domaga się odszkodowania.

- Należy pamiętać, by koszty te były racjonalne - zaznacza Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego w AirCashBack. - Można dochodzić kosztów podróży, utraconych rezerwacji związanych z podróżą, noclegu czy wyżywienia, natomiast takimi kosztami nie jest na przykład wypity w hotelowym barze alkohol - wyjaśnia prawnik.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału, w przypadku sporu to sądy krajowe będą decydować, czy pasażerowi należy się dodatkowe odszkodowanie, a jeśli tak - w jakiej kwocie. Treść wyroku otwiera też sędziom drogę do potrącenia z zasądzonej indywidualnie kwoty rekompensaty za opóźniony lot (czyli odpowiednio 250, 400 bądź 600 Euro), jednak nie zobowiązuje ich do jego dokonania.

W praktyce oznacza to, że jeżeli np. kwota dalszego odszkodowania, którego domaga się pasażer, jest niska (np. pasażer stracił 15 Euro za niewykorzystaną rezerwację auta w wypożyczalni i w pozwie domaga się 400 Euro podstawowego odszkodowania i dodatkowo tych 15 Euro), sąd może pominąć to drugie żądanie. Tylko od decyzji sędziego zależy, czy orzeknie 400, czy 415 Euro.

O kwotach odszkodowania decydują sądy, ponieważ wiele linii lotniczych kwestionuje roszczenia pasażerów i odmawia im wypłaty odszkodowania. Wtedy jedyną drogą jest postępowanie cywilne. Takie spory często są rozstrzygane na korzyść pasażerów, jednak sprawy sądowe są kosztowne i z reguły trwają co najmniej rok. Linie lotnicze, które odmawiają wypłaty odszkodowań, liczą właśnie na to, że pasażerów zniechęci uciążliwa i czasochłonna procedura formalna. Odpowiedzią na taką taktykę przewoźników jest m.in. rynek firm wyspecjalizowanych w dochodzeniu odszkodowań od linii lotniczych. Jedną z nich jest polskie przedsiębiorstwo AirCashBack, które od początku działalności - oprócz podstawowego odszkodowania w wysokości 250, 400 lub 600 Euro - dochodzi również dodatkowych kosztów poniesionych przez pasażera, pracując wyłącznie w oparciu o stałą kwotę prowizji pobieraną od uzyskanych odszkodowań.

Miałeś odwołany lot? Poznaj swoje nowe prawa!

2018-09-18

Najświeższe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE zwiększa zakres uprawnień osób, których lot z winy przewoźnika został odwołany. Chodzi o prowizję pobieraną przez portale pośredniczące przy zakupie biletów.

Szukając biletów, coraz częściej korzystamy z porównywarek cenowych (Fru.pl, Kayak.pl itp.). Dzięki nim, spośród licznych ofert linii lotniczych, w kilku prostych krokach rezerwujemy najkorzystniejszy dla nas bilet. Jak wiadomo, za wygodę i pomoc trzeba jednak płacić. Kupujący otrzymuje cenę końcową, w której zawarta jest prowizja pośrednika. Wszystko Ok, jeśli szczęśliwie polecimy. Problem pojawia się, gdy lot nie dochodził do skutku z powodu odwołanego przez przewoźnika lotu. Oprócz kwestii zwrotu ceny biletu czy odszkodowania za odwołany lot, często pojawiało się pytanie, co z prowizją pośrednika. Czy powinno się zwrócić ją klientowi, czy tez pozostaje spisać ją na straty? Problem braku jednoznaczności przepisów Rozporządzenia 261/2004 w tej kwestii, został ostatnio rozstrzygnięty na korzyść podróżujących. 

Wydany 13 września 2018 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest bardzo korzystny dla pasażerów linii lotniczych, którzy kupują bilety na portalach zajmujących się pośrednictwem. Obecnie, jeżeli przewoźnik wiedział o dodatkowej opłacie, jaką ponosi za tę usługę podróżujący, jest on nie tylko zobowiązany do zwrotu kosztów samego biletu, czy wypłaty odszkodowania - musi też zwrócić prowizję naliczoną kupującemu bilet przez pośrednika.

Portale zajmujące pośrednictwem przy zakupie biletów lotniczych powinny nie tylko przedstawiać swoim klientom szczegółowe informacje na temat cen biletów lecz także każdorazowo i wyraźnie informować ich o naliczonej przez siebie prowizji.

Problemy Mike'a O'Leary, czyli strajk w Ryanair i co z niego wynika dla pasażerów

2018-07-25

Właśnie zaczyna się strajk pracowników linii lotniczych Ryanair. Wg. wstępnych szacunków pokrzyżuje on plany wyjazdowe nawet 100 tys. podróżnych. Czy i na co mogą oni liczyć w zamian?

Strajki personelu lotniczego to w ostatnich miesiącach coraz częstszy problem dla podróżujących. Niestety, wbrew twierdzeniom pojawiającym się od kilku dni w mediach, rozpoczynający się 25 lipca 2018 r. strajk w Ryanair nie uprawnia do dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot w ramach rozporządzenia (WE) 261/2004, wynoszącego - zależnie od długości planowej trasy lotu - 250, 400 albo 600 Euro od osoby. Przy okazji problemów irlandzkiego przewoźnika, mylnie powoływano się w prasie na niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2018 r., dotyczący tzw. „dzikich strajków”.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy strajkiem legalnym a nielegalnym. By strajk uznać za nielegalny, musi się on cechować nieprzewidywalnością i spontanicznością (np. w sytuacji gdy personel lotniczy masowo zgłasza nieuzasadnione zwolnienia lekarskie) - tylko takie sytuacje uprawniają do dochodzenia odszkodowań od linii lotniczych. Tymczasem rozpoczynający się strajk w Ryanair jest strajkiem legalnym, który został zapowiedziany z dostatecznym wyprzedzaniem.

Czy jednak w takiej sytuacji pasażerowie zdani są tylko na łaskę przewoźnika? Absolutnie nie! Przepisy rozporządzenia przewidują szereg innych, przysługujących im praw na takie sytuacje. 

W przypadku odwołanego lotu, pasażer ma prawo do bezpłatnej zmiany rezerwacji na najbliższy dostępny lot. Natomiast w przypadku gdy najbliższy lot jest moźliwy dopiero następnego dnia, linie lotnicze muszą zapewnić nocleg oraz transfer pomiędzy hotelem a lotniskiem. 

W sytuacji gdy lot nie służy już pierwotnym planom pasażera (np. gdy przepada mu udział w wycieczce), w ciągu 7 dni przewoźnik powinien zwrócić mu koszt zakupionego biletu. 

W razie opóźnionych połączeń, przewoźnik powinien zapewnić podróżującym posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania na lot. Gdy jednak linie lotnicze nie spełnią tego obowiązku, pasażer powinien zachować wszystkie paragony na poniesione wydatki i na tej podstawie może dochodzić on rekompensaty. Jednakże muszą być to wydatki racjonalne, a więc jedzenie, napoje, artykuły pierwszej potrzeby, transport na lotnisko czy nocleg.

Warto podkreślić, że podobną do powyższej (opracowanej przez dział prawny AirCashBack) interpretację, wydał wczoraj również Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Aby zapoznać się ze stanowiskiem ULC, kliknij.

 

 Pasażerowie Ryanair'a są w nie lada tarapatach...

 

Opóźniony lot w PLL LOT? Sięgnij po wysokie odszkodowanie!

2018-07-04

Polskie Linie Lotnicze „LOT” borykają się z narastającym problemem w terminowej realizacji swoich połączeń. Jakie możliwości stwarza to pasażerom, których lot został opóźniony lub odwołany?

Jak donosi Gazeta.pl, Polskie Linie Lotnicze "LOT”, m.in. z powodu trwającego sezonu wakacyjnego i idącego za tym w parze wzmożonego ruchu lotniczego w całej Europie, mają problemy z terminowością realizacji swoich połączeń. Rzekomo już kilka miesięcy wcześniej, bo w kwietniu i w maju br. przewoźnik ten odwołał – odpowiednio - 2,3 i 3,6% swoich połączeń. Dla porównania, rok wcześniej sytuacji takich było kilkakrotnie mniej. 

Na całą tę sytuację warto spojrzeć również przez pryzmat rosnącej świadomości prawnej pasażerów. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zgodnie z przepisami Rozporządzenia (UE) 261/04, odwołanie lub przekraczające 3 godziny opóźnienie lotu pozwala im ubiegać się o wysokie odszkodowanie, wynoszące – zależnie od długości planowej trasy lotu – 250, 400 lub nawet 600 Euro od osoby. Warto znać swoje prawa. 

Jeśli Twój lot był opóźniony, odwołany lub też odmówiono Ci przyjęcia na pokład (overbooking), nie zwlekaj! Skontaktuj się z AirCashBack. Od 5 lat rozwijamy świadomość prawną pasażerów, skutecznie pomagając w dochodzeniu należnych im odszkodowań od linii lotniczych.

 

 

Zmiana regulaminu AirCashBack | Stary regulamin

2018-02-04

Z dniem 5 lutego 2018 ulegnie zmianie regulamin świadczenia usług przez AirCashBack.

Ważne: Z uwagi na wymogi wynikające z ustawy o świadczeniu usług elektronicznych, poniżej przedstawiamy poprzednią wersję regulaminu, która obowiązywała w AirCashBack od 19 maja 2017 do 4 lutego 2018:

 

I. Postanowienia ogólne

1.1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady korzystania przez Użytkowników z serwisu internetowego, obejmującego w szczególności oprogramowanie dostępne pod adresem www.AirCashBack.com (dalej jako: „Serwis” lub „Serwis internetowy”).

1.2. Właścicielem Serwisu jest Compens Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, wpisaną do KRS pod numer 0000475344 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy Spółki wynosi 90.000,00 złotych; NIP: 525-256-06-52; REGON: 146758821 (dalej jako „Compens”)

1.3. Użytkownikiem w rozumieniu Regulaminu jest każdy podmiot korzystający w jakikolwiek sposób z Serwisu lub Usług, a także podmiot, który zawiera albo zawarł umowę o świadczenie Usług oraz podmiot, w imieniu i na rzecz którego została zawarta taka umowa oraz podmiot, o którym mowa w pkt. 5.2.2.

1.4. Za pośrednictwem Serwisu Compens świadczy usługi (dalej jako: „Usługi”) polegające, w szczególności na: weryfikacji zgodności roszczenia z rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej zwanego „Rozporządzeniem”), pomoc w uzyskaniu wypłaty odszkodowania przez podmiot do tego zobowiązany (zwany dalej „Podmiot Zobowiązany”) na podstawie Rozporządzenia.

1.5. Korzystając z Serwisu Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie postanowienia Regulaminu. Aby korzystać z Serwisu Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, dlatego korzystając z niego Użytkownik gwarantuje, że spełnia ten warunek. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez Użytkownika w imieniu osób trzecich, odpowiada za to, że jest przez te osoby prawidłowo umocowany do reprezentacji.

1.6. Compens zastrzega sobie prawo ograniczenia dostępu do wybranych Usług oferowanych za pośrednictwem Serwisu dla Użytkowników, którzy naruszą postanowienia Regulaminu.

II. Zasady dostępu do Serwisu oraz wymagania techniczne

2.1. Dostęp do części ogólnodostępnej Serwisu posiadają wszyscy użytkownicy sieci Internet bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.

2.2. Compens zastrzega sobie prawo wyodrębnienia zasobów Serwisu, do których pełnego dostępu nie będą posiadali Użytkownicy. Compens zastrzega sobie prawo do przejściowego zaprzestania świadczenia całości lub części usług.

2.3. Korzystanie z Serwisu możliwe jest pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny Użytkownika minimalnych wymagań technicznych.

2.4. Compens nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, bądź ograniczenia techniczne występujące w sprzęcie komputerowym, z którego korzysta Użytkownik, a które uniemożliwiają, lub utrudniają Użytkownikowi korzystanie z Serwisu i oferowanych za jego pośrednictwem Usług.

III. Ogólne zasady korzystania z Serwisu i Usług

3.1. Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z Serwisu w sposób zgodny z Regulaminem, powszechnie obowiązującym prawem, ogólnymi zasadami korzystania z sieci Internet oraz celami utworzenia Serwisu internetowego, a w szczególności w sposób nienaruszający praw osób trzecich oraz praw i interesów Compens.

3.2. Użytkownik zobowiązany jest w szczególności do:

a) korzystania z Serwisu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

b) niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub / i umieszczanie w Serwisie nie zamówionej informacji handlowej (tzw. spam); kilkukrotna rejestracja Użytkownika w Serwisie; korzystanie z kont innych Użytkowników lub udostępnianie swojego konta innym Użytkownikom; podejmowanie czynności informatycznych, lub wszelkich innych czynności mających na celu wejście w posiadanie haseł innych Użytkowników,

c) korzystania z Serwisu w sposób nieuciążliwy dla innych Użytkowników, oraz dla Compens, z poszanowaniem ich dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności) i wszelkich przysługujących im praw.

3.3. Użytkownikowi nie przysługuje prawo do powielania, modyfikacji oprogramowania, ingerowania w zapis informatyczny oraz najmu, dzierżawy lub innych form przekazywania Serwisu internetowego wraz z zawartymi w nim danymi. Użytkownik nie może również udostępniać Serwisu internetowego lub zawartych w nim danych z serwerów ftp, http, na stronach www, oraz za pośrednictwem innych mechanizmów i urządzeń, za pomocą których byłyby one dostępne dla innych osób niż Użytkownik.

3.4. Użytkownik nie może rozpowszechniać Serwisu internetowego, ani w żaden inny sposób wprowadzać go do obrotu, w całości, ani też w żadnej jego części.

3.5. Użytkownik nie może korzystać z Usług:

- w sposób niezgodny z charakterem i przeznaczeniem Usług,

- w sposób prowadzący do popełnienia czynu zabronionego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,

- w sposób godzący w integralność Serwisu lub systemu informatycznego Compens,

- wbrew postanowieniom Regulaminu oraz powszechnie obowiązującego prawa.

3.8. Compens przysługują wszelkie prawa, w szczególności prawa autorskie do Serwisu internetowego oraz do struktury baz danych w nim zawartych. Serwis oraz wchodzące w jego skład oprogramowanie wraz z dokumentacją oraz dane są chronione przepisami prawa polskiego oraz przepisami konwencji międzynarodowych, ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi.

3.9. Nie wolno Użytkownikowi dokonywać żadnych czynności mających na celu zbieranie informacji dotyczących Serwisu bez uzyskania od Compens pisemnego pozwolenia.

3.10. Nie wolno Użytkownikowi używać Serwisu celem transmisji lub wysyłki niezamawianych informacji komercyjnych lub marketingowych.

3.11. Compens nie gwarantuje prawidłowości informacji zawartych w Serwisie. Nie gwarantuje również, że materiał zawarty na stronie jest uaktualniany czy dostępny. Compens nie udziela jakichkolwiek gwarancji dotyczących strony i jej użytku włącznie z gwarancjami dorozumianymi przez prawo odnośnie jakości, dbałości czy umiejętności.

IV. Procedura obsługi roszczenia

4.1. Formularz zgłoszeniowy roszczenia jest udostępniany bez zobowiązań i nie może być traktowany jako umowa czy zaproszenie do zawarcia umowy. W chwili zgłoszenia roszczenia Użytkownik gwarantuje, że jest upoważniony do zawarcia umowy z Compens.

4.2. Za moment zawarcia Umowy uważa się moment w którym, po weryfikacji roszczenia, Compens przyjmie roszczenie Użytkownika poprzez odesłanie mailem informacji zwrotnej, bądź zacznie działać w jego imieniu. Compens zastrzega prawo do odmowy przyjęcia roszczenia bez podania powodu odmowy.

4.3. Niezbędne dane można wprowadzić za pośrednictwem strony: www.AirCashBack.com.

4.4. Po zawarciu umowy Użytkownik jest obowiązany dostarczyć Compens oryginały wskazanych przez niego dokumentów i danych niezbędnych do realizacji Usługi.

4.5. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 30 dni od zawarcia umowy Compens jest uprawniony do wysłania do Użytkownika pocztą elektroniczną wezwania do dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 10 dni.

4.5.1. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, Compens ma prawo rozwiązać umowę po uprzednim powiadomieniu o tym Użytkownika drogą elektroniczną.

4.6. Z zastrzeżeniem wynikającym z art. 4.4., 4.5. i 4.5.1, w momencie otrzymania kopii pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu Użytkownika, Compens podejmuje działania niezbędne do zaspokojenia roszczeń Użytkownika.

4.7.1 Umowa zawarta zostaje na czas potrzebny do całkowitego wyegzekwowania należnych Użytkownikowi świadczeń, które przez Użytkownika zostały zgłoszone.

4.7.2 Compens zobowiązuje się w ramach zawartej umowy do:

a)  podjęcia czynności w zakresie ustalenia podmiotu odpowiedzialnego i zobowiązanego do naprawienia szkody,

b) wystosowania wezwania do zapłaty do podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody,

c) w uzasadnionych wypadkach wszczęcia i prowadzenia postępowania sądowego lub administracyjnego zmierzającego do uzyskania potwierdzenia zobowiązania podmiotu do naprawienia szkody,

d) w uzasadnionych wypadkach prowadzenia postępowania zmierzającego do wyegzekwowania od podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody przysługującej uprawnionemu świadczeń odszkodowawczych.

4.7.3 Za moment wykonania usługi uważa się moment uzyskania przez Compens świadczenia dla Użytkownika od Podmiotu Zobowiązanego lub uzyskanie orzeczenia wskazującego na brak podstaw do żądania odszkodowania albo orzeczenie o bezskuteczności egzekucji lub orzeczenie jemu równoważne. 

4.7.4.Użytkownik uprawniony jest do wypowiedzenia przedmiotowej umowy z ważnych powodów, jednakże w takiej sytuacji zobowiązany jest zwrócić Compens poniesione przez niego wydatki, które Compens poczynił w celu należytego wykonania umowy oraz uiścić część wynagrodzenia odpowiadającego wysokości dotychczasowego nakładu i czasu pracy Compens.

4.8. Jeśli Podmiot Zobowiązany nie wypłaci odszkodowania ani nie złoży akceptowalnej oferty w okresie wyznaczonym przez Compens, Compens jest uprawniona do wszczęcia postępowania sądowego lub administracyjnego mającego na celu wypłatę należnego odszkodowania. Użytkownik wyraża zgodę na zawarcie przez Compens wszelkich ugód pozasądowych oraz sądowych w jego imieniu, wyboru rodzaju świadczenia jakie spełnić winien Podmiot Zobowiązany oraz wysokość świadczenia.

4.9. W razie konieczności wystawienia odrębnego pełnomocnictwa do występowania przed sądem, Użytkownik jest zobowiązany do udzielenia takiego pełnomocnictwa.

4.10.  Wszelkie koszty sądowe w związku z ewentualnym postępowaniem sądowym pokrywa za Użytkownika oraz w jego imieniu Compens. W przypadku wydania orzeczenia zasądzającego odszkodowanie lub inne świadczenia na rzecz Użytkownika, Compens przysługują: zwrot wszelkich faktycznie poniesionych za Użytkownika kosztów sądowych, przyznane przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

V. Koszty i opłaty

5.1. Złożenie roszczenia jest całkowicie bezpłatne.

5.1.1. Złożenie roszczenia poza elektronicznym formularzem zgłoszeniowym zamieszczonym na stronie aircashback.com spowoduje naliczenie opłaty dodatkowej w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy), o którą zostanie powiększone wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 5.2.1

5.2.1. Compens przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20,33 % netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj. 25 % brutto (słownie: dwadzieścia pięć procent brutto), licząc od wartości uzyskanych dla Użytkownika świadczeń, ulg, skont, rabatów, voucherów, odsetek itp. Compens ma prawo do zatrzymania vouchera do momentu wypłaty pełnej prowizji na rzecz Compens.

5.2.2.

W przypadku gdy Użytkownik przekaże Compens aktywny numer telefonu do innej osoby, nie będącej jeszcze klientem Compens, która jest zainteresowana weryfikacją jej roszczenia do uzyskania odszkodowania i roszczenia tej osoby zostaną pozytywnie zweryfikowane, Użytkownik nabywa prawo do kwotowego wynagrodzenia według następujących kryteriów:

Ilość kontaktów z danego lotu                 Kwota

Od 2 do 5 kontaktów włącznie              100 PLN

Powyżej 5 kontaktów                           150 PLN

Powyżej 10 kontaktów                         200 PLN

Powyżej 20 kontaktów                         250 PLN

Powyżej 30 kontaktów                         300 PLN

Powyżej 40 kontaktów                         350 PLN

Powyżej 50 kontaktów                         400 PLN

Powyżej 60 kontaktów                         450 PLN

Powyżej 70 kontaktów                         500 PLN

Powyżej 80 kontaktów                         550 PLN

Powyżej 90 kontaktów                         600 PLN

Powyżej 100 kontaktów                       650 PLN

5.3. Compens zobowiązuje się do przekazania Użytkownikowi uzyskanych świadczeń po uprzednim potrąceniu należnego Compens wynagrodzenia w terminie 21 dni roboczych od ich otrzymania i weryfikacji, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Użytkownika. Wszelkie koszty przelewu pokrywa Użytkownik.

5.3.1. Niezależnie od waluty, w jakiej spełnione zostaje świadczenie przez przewoźnika, Compens wypłaca Użytkownikowi świadczenie o którym mowa w pkt 5.3., wyrażone w polskich złotych (PLN) przeliczone w oparciu o:

a) średni kurs NBP dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, z dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie świadczenia od przewoźnika 

b) albo w oparciu o kurs z dnia wymiany dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, w wybranym przez Compens kantorze.

5.3.2. Compens przed wypłaceniem Użytkownikowi wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 5.2.2, zastrzega sobie prawo do weryfikacji, czy dane kontaktowe przekazane mu przez Użytkownika nie znajdowały się już wcześniej w bazie kontaktów Compens. Przed wypłaceniem wynagrodzenia Użytkownik jest zobowiązany do udostępnienia danych niezbędnych do dokonania rozliczeń w zakresie należności podatkowych z właściwym organem podatkowym.

5.4. W przypadku otrzymania odszkodowania przez Użytkownika bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, Użytkownik zobowiązuje się do natychmiastowego poinformowania o tym Compens i zapłacenia opłaty za usługę w wysokości 25% brutto otrzymanej kwoty odszkodowania w ciągu 14 dni roboczych od otrzymania odszkodowania.

5.5. W przypadku braku płatności przez Użytkownika  po upływie 14 dni roboczych od dnia otrzymania odszkodowania bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, należne wynagrodzenie ulega podwyższeniu do wysokości 30% netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj 36,9 % brutto (słownie: trzydzieści sześć i dziewięć dziesiątych procent brutto) wartości zgłoszonego roszczenia.

5.6. Użytkownik pokrywa wszelkie koszty wynikające z konwersji Euro na inną walutę.

5.7. W przypadku rozwiązania umowy na skutek niedostarczenia przez Użytkownika oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, o którym mowa w punkcie 4.5.1 Użytkownik jest zobowiązany zapłacić na rzecz Compens wynagrodzenie w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy) z tytułu czynności administracyjnych związanych z zawarciem umowy i rozwiązaniem jej z przyczyn leżących wyłącznie po stronie Użytkownika.

VI. Prawa i obowiązki

6.1. Użytkownik oświadcza, że zapoznał się z ofertą usług Compens. Użytkownik jako konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa na podstawie Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. [Dz. U. nr 22 poz. 271 ze zm.] może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy. Użytkownik oświadcza, iż wraz z akceptacją Regulaminu otrzymał wzór odstąpienia od umowy.

6.2. W celu skutecznego wyegzekwowania wypłaty odszkodowania, niezbędna jest współpraca ze strony Użytkownika. Oznacza to, konieczność przekazywania Compens pełnych i dokładnych informacji od momentu upoważnienia Compens do występowania w imieniu Użytkownika oraz przez cały czas trwania postępowania sądowego.

6.3. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Compens odszkodowania w wypadku kiedy na skutek dostarczenia niepełnych lub nieprawdziwych danych roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego nie zostaną uwzględnione w wyniku podanie niepełnych lub nieprawdziwych danych.

6.4. W przypadku otrzymania od Podmiotu Zobowiązanego po podpisaniu umowy z Compens bezpośredniej płatności lub otrzymania odszkodowania w innej formie, np. vouchera, na Użytkowniku spoczywa obowiązek niezwłocznego kontaktu z Compens.

6.5.1. Po zawarciu umowy z Compens Użytkownik jest zobowiązany do zaprzestania wszelkich negocjacji z danymi Podmiotami Zobowiązanymi lub podmiotami ich reprezentujących.

6.5.2. Zawarcie przez Użytkownika jakiegokolwiek porozumienia z Podmiotem Zobowiązanym, z pominięciem poinformowania Compens, nie zwalnia Użytkownika z obowiązku rozliczenia się z Compens na zasadach określonych w punkcie 5.2.1. W przypadku zaakceptowania przez Użytkownika świadczeń w wysokości niższej niż wynikająca z Rozporządzenia, Compens przysługuje wynagrodzenie określone w punkcie 5.2.1 liczone od świadczenia należnego zgodnie z Rozporządzeniem. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia w terminie 14 dni od zawarcia porozumienia.

6.6. Po zawarciu przez Użytkownika umowy z Compens, Użytkownik nie może powierzyć, wykonania części lub całości czynności związanych z dochodzeniem roszczeń objętych niniejszą umową innemu podmiotowi w okresie obowiązywania umowy.

6.7. Użytkownik jest zobowiązany do zwrotu poniesionych przez Compens kosztów i rekompensatę szkód związanych z przekazaniem nieprawdziwych lub fałszywych danych, informacji lub dokumentów, lub fałszywym działaniem.

6.8. Użytkownik jest zobowiązany do zwrotu  poniesionych przez Compens kosztów i szkód wynikających z odpowiedzialności Compens w stosunku do osób trzecich z powodu przekazania jej nieprawdziwych lub fałszywych danych, dokumentów bądź informacji.

6.9. Użytkownik jest zobowiązany do pokrycia wszelkich poniesionych przez Compens kosztów, kosztów postępowania, kosztów zastępstwa procesowego (niezależnie od ich przyznana przez właściwy organ) i opłat w przypadku niepoinformowania o zawarciu porozumienia z Podmiotem Zobowiązanym i niepoinformowaniu o otrzymaniu świadczeń w przypadku o którym mowa w punkcie 5.4

6.10. Użytkownik wyraża zgodę na potrącenie z przysługujących mu wypłat wszelkich należności przysługujących Compens, w szczególności należności o których mowa w punktach 5.1.1, 5.2.1, 5.4, 6.5.2, 6.7, 6.8, 6.9

VII. Ograniczenie i Wyłączenie Odpowiedzialności

7.1. Compens nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za: straty wynikające z udostępnienia Compens niedokładnych, fałszywych informacji lub dokumentów; straty materialne, w tym utratę lub pomniejszenie zysków, dochodów, przychodów, produkcji, spodziewanych oszczędności, umów lub możliwości biznesowych; utratę lub uszkodzenie jakichkolwiek danych, bazy danych lub oprogramowania, pośrednie lub wtórne straty lub szkody.

7.2. W przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Compens jest uprawniona do  zawieszenia dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu na podstawie adresu IP użytkownika i / lub wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Użytkownikowi.

VIII. Reklamacje

8.1. Wszelkie reklamacje związane ze świadczeniem za pośrednictwem Serwisu Usług należy składać na adres Compens wskazany na stronie www.AirCashBack.com.

8.2. Reklamacja składana przez Użytkownika w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Usług przez Compens, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej oraz określać:

a) dane Użytkownika, w sposób umożliwiający jego identyfikację,

b) przedmiot reklamacji,

c) okoliczności uzasadniające reklamację.

8.3. Z zakresu reklamacji wyłączone są następujące wady, usterki i nieprawidłowości związane z korzystaniem z Usługi, a wynikające:

a) z błędów lub pomyłek Użytkownika,

b) z nieprawidłowego funkcjonowania przeglądarki internetowej lub łącz telekomunikacyjnych,

c) z posiadania przez Użytkownika łącz telekomunikacyjnych o zbyt niskiej przepustowości lub przepływności,

d) z działalności podmiotów trzecich, za których działania Compens nie odpowiada.

8.4. Compens rozpatrzy reklamację w terminie 30 dni roboczych od daty jej doręczenia, a następnie prześle Użytkownikowi odpowiedź, wskazującą sposób rozstrzygnięcia reklamacji wraz z uzasadnieniem.

8.5. W sytuacji, gdy podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, Compens zwraca się, przed rozpatrzeniem reklamacji do składającego reklamację o jej uzupełnienie. Czas udzielania dodatkowych wyjaśnień przez Użytkownika przedłuża okres rozpatrywania reklamacji.

8.6. W przypadku niemożności rozpatrzenia reklamacji w terminie określonym w ust. 11.4, Compens informuje o tym Użytkownika, podając przyczynę przedłużenia terminu oraz przewidziany czas udzielenia odpowiedzi.

IX. Postanowienia końcowe

9.1. Regulamin wchodzi w życie z dniem publikacji w Serwisie i od tego dnia będzie miał zastosowanie do umów zawieranych z Compens.

9.2. Compens. ma prawo do jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie 7 dni od umieszczenia zmienionego Regulaminu w Serwisie.

9.3. Jeśli dowolne postanowienie zawarte w Regulaminie jest lub stanie się nieważne, bezprawne lub nieegzekwowalne, fakt ten nie będzie mieć żadnego wpływu na ważność pozostałych postanowień Regulaminu.

9.4. Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie przeniesienie, przekazywanie, cesję lub w inny sposób wypełnienie praw i/lub obowiązków Compens wynikających z Regulaminu bez wcześniejszego powiadomienia o tym Użytkownika.

9.5. Użytkownik nie może przenieść, przekazywać, wykonać cesji lub w inny sposób wypełnić praw i/lub obowiązków wynikających z Regulaminu.

9.6. Jeśli którekolwiek z postanowień Regulaminu zostanie uznane przez jakikolwiek sąd lub inny właściwy organ za niezgodne z prawem i/lub niewykonalne, pozostałe postanowienia Regulaminu będą nadal obowiązywać. Jeżeli którekolwiek niezgodne z prawem i/lub niewykonalne postanowienie byłoby zgodne z prawem lub wykonalne, jeśli jakaś jego część zostałaby usunięta, część ta uznana zostanie za usuniętą, a pozostała część postanowienia będzie nadal w mocy.

9.7. Regulamin stanowi całość umowy między Użytkownikiem a Compens w związku z korzystaniem z Serwisu i zgłoszeniem roszczenia przez Użytkownika i zastępuje wszystkie wcześniejsze umowy w odniesieniu do korzystania z tego Serwisu.

9.8. Regulamin podlega prawu polskiemu, a wszelkie spory związane z Regulaminem rozstrzygał będzie polski sąd powszechny.

9.9. Regulamin stanowi Umowę pomiędzy Użytkownikiem a Compens. Zgłoszenie roszczenia w Serwisie oznacza, że Użytkownik zrozumiał i akceptuję wszelkie postanowienia Regulaminu.

 

Odszkodowanie za odwołany lot już w drodze!

2017-08-28

Cierpliwość to podstawa. Zwłaszcza, gdy ubiegamy się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot.

Dobre wieści! Pasażerowie lotu Wizz Air, W6 1284 z Tel Avivu do Katowic, który 6 lipca 2016 został odwołany, już wkrótce otrzymają przelewem należne im odszkodowania (ponad 1200 zł od osoby!). Nie była łatwo - przewoźnik z góry odmówił AirCashBack polubownego rozwiązania sporu. Nie tracąc czasu, skierowaliśmy sprawy naszych klientów do sądu, pokrywając wszystkie związane z tym koszty i biorąc na siebie całe idące za tym w parze finansowe ryzyko. Było warto :)

 

 

Będzie trudniej o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot?

2017-08-21

Zapoznaliśmy się z nowelizacją przepisów prawa lotniczego, nad którą pracuje Ustawodawca. Czy i jak wpłynie ona na możliwość skutecznego dochodzenia odszkodowań przez poszkodowanych pasażerów? Zapraszamy do lektury.

Kilka dni temu w prasie pojawiła się informacja, która zapewne dotarła już do części naszych klientów: http://daa.pl/AsS

Pracownicy AirCashBack dokonali analizy proponowanych zmian w przepisach, zadając sobie pytanie: Jak zmiany, w razie ich wejścia w życie, wpłyną na możliwość skutecznego dochodzenia odszkodowań przez pasażerów opóźnionych i odwołanych lotów? Oto wnioski:

W obecnym stanie prawnym (art 205b prawa lotniczego, aktualnie obowiązującego) Urząd Lotnictwa Cywilnego w odpowiedzi na skargę pasażera wydaje decyzję administracyjną, z którą poszkodowany - w razie jej nieuszanowania przez linie lotnicze - może wystąpić do Sądu z wnioskiem o nadanie jej klauzuli wykonalności i następnie wszcząć egzekucję komorniczą.

Projekt zmian w przepisach zakłada likwidację postępowań administracyjnych przed ULC w takiej formie jaka stosowana jest obecnie i zastąpienie jej postępowaniem mediacyjnym. Autor proponowanych zmian argumentuje to następująco: 

"(...)aktualnie obowiązujący model skargowości powoduje, iż toczy się wiele postępowań administracyjnych dotyczących tego samego stanu faktycznego i prawnego"

Bazując na dotychczasowych doświadczeniach prawników AirCashBack, w naszej opinii jest to stwierdzenie nieco dla ULC krzywdzące. Dzięki odpowiedniej organizacji pracy (która naszym zdaniem cechuje tę instytucję), ULC sprawnie moderuje toczące się przed nim postępowania, w miarę możliwości ograniczając sytuacje, w których następuje dublowanie się analiz okoliczności, które wpłynęły na opóźnienie lub odwołanie danego lotu.

Powołując urząd Rzecznika Praw Pasażera, projekt nowelizacji zmierza do utworzenia odpowiednika instytucji, która funkcjonuje w Niemczech. Od dłuższego czasu działa tam urząd pojednawczy (SOEP), zazwyczaj fachowo doprowadzający do rozstrzygania sporów na linii: pasażer - linia lotnicza. Jak będzie to wyglądało w Polsce? Czy uda się stworzyć specjalistyczny podmiot, szybko i sprawnie realizujący powierzone mu zadania? Czas pokaże.

 

Z perspektywy poszkodowanych pasażerów istotne zmiany, jakie wprowadzałaby ww. nowelizacja, są następujące:

1. Wydłużenie czasu na wysłanie skargi do Rzecznika Praw Pasażera do 2 miesięcy (z 1 miesiąca dla skarg kierowanych obecnie do ULC) od daty doręczenia przewoźnikowi reklamacji zaopatrzonej we wniosek o wypłatę odszkodowania;

2. Skrócenie czasu trwania postępowania odszkodowawczego do maksymalnie 90 dni;

3. Ciekawostką jest, że znowelizowana ustawa wspomina o roszczeniach między pasażerem a przewoźnikiem lotniczym lub organizatorem wycieczki. Potencjalnie zwiększa to więc krąg podmiotów, które mogą ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu opóźnienia lub odwołania lotu. Może to mieć duże znaczenie w wypadku lotów czarterowych;

4. Problem pojawia się w momencie, gdy w terminie przeznaczonym na mediację strony nie dojdą do porozumienia i Rzecznik Praw Pasażera od niej odstąpi. W takim wypadku pasażerowi pozostaje kierowanie swojej sprawy do Sądu, co z kolei może wydłużyć czas dochodzenia należnego mu odszkodowania;

5. Zmiana okresu przedawnienia roszczenia. Omawiany projekt nowelizacji zakłada, że w przypadku gdy od opóźnionego lub odwołanego lotu upłynął 1 rok, pozostawia się sprawę bez rozpoznania (odszkodowanie nie przysługuje). W praktyce oznacza to, że na wszczęcie mediacji osoby poszkodowane będą miały zaledwie nieco ponad 12 miesięcy. Projekt przewiduje bowiem możliwość zawieszenia biegu przedawnienia roszczenia na okres od dnia wniesienia reklamacji do przewoźnika do dnia udzielenia na nią odpowiedzi albo do dnia, w którym liniom lotnizym upłynął termin na jej rozpatrzenie (czyli nie dłużej niż wspomniane 2 miesiące, po upływie których poszkodowany pasażer będzie mógł złożyć skargę do Rzecznika Prawa Pasażera).

 

Reasumując, na przykładzie niemieckiego odpowiednika, koncepcja powołania Rzecznika Praw Pasażera jest interesująca, jednak dopiero w praktyce okaże się, czy urząd ten spełni pokładane w nim oczekiwania. Dla pasażerów opóźnionych lub odwołanych lotów szykowana zmiana oznacza również krótsze terminy na składanie skarg a więc "walkę z czasem" dla uniknięcia przedawniania ich roszczeń odszkodowawczych.

Krótszy okres przedawnienia roszczeń pasażerów opóźnionych i odwołanych lotów

2017-08-03

Twój lot był opóźniony lub został odwołany ponad 1 rok temu? Zdaniem Sądu Najwyższego nie należy Ci się odszkodowanie.

Osoby, które miały okazję doświadczyć niemiłej przygody, jaką jest ponad 3-godzinne spóźnienie lub odwołanie lotu, nie powinny zwlekać ze zgłaszaniem swoich roszczeń odszkodowawczych przewoźnikowi oraz - jeśli zajdzie potrzeba - z kierowaniem ich na drogę sądową.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 17 marca 2017 r. ograniczył termin przedawnienia dla tego rodzaju roszczeń do zaledwie 1 roku liczonego od dnia, w którym miało miejsce feralne połączenie lotnicze.

Należy pamiętać również o tym, że za działanie skutecznie przerywające bieg terminu przedawnienia roszczenia nie uważa się skierowania do przewoźnika maila lub listu zawierającego przedsądowe wezwania do zapłaty. To nie wystarczy. Aby (w razie braku pozytywnej odpowiedzi linii lotniczej na przedłożone jej wezwanie do zapłaty) odszkodowanie dochodzone w oparciu o Rozporządzenie 261/04 mogło zostać uzyskane, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu nie później niż w 12 miesięcy od dnia, w którym lot opóźnił się lub został odwołany.

Jedyna dobra wiadomość jest taka, że ww. ograniczenie dotyczy tylko tych połączeń lotniczych, których pasażerowie nie mają prawnej możliwości dochodzenia odszkodowań pozasądowo - przez Urzędem Lotnictwa Cywilnego (tj. lotów, w których lotnisko startu znajdowało się poza granicami Polski). Pasażerowie, których opóźnione lub odwołane loty miały planowo rozpocząć się na terenie naszego kraju, mogą cieszyć się znacznie dłuższym okresem przedawnienia, uznawanym standardowo za 3 lata od daty pechowego lotu.

Zmiana regulaminu AirCashBack | Stary regulamin

2017-05-18

Z dniem 19 maja 2017 ulegnie zmianie regulamin świadczenia usług przez AirCashBack.

Ważne: Z uwagi na wymogi wynikające z ustawy o świadczeniu usług elektronicznych, poniżej przedstawiamy poprzednią wersję regulaminu, która obowiązywała w AirCashBack od 5 września 2015 do 18 maja 2017:

 

Regulamin świadczenia usług

I. Postanowienia ogólne

1.1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady korzystania przez Użytkowników z serwisu internetowego, obejmującego w szczególności oprogramowanie dostępne pod adresem www.AirCashBack.com (dalej jako: „Serwis” lub „Serwis internetowy”).

1.2. Właścicielem Serwisu jest Compens Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, wpisaną do KRS pod numer 0000475344 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy Spółki wynosi 90.000,00 złotych; NIP: 525-256-06-52; REGON: 146758821 (dalej jako „Compens”)

1.3. Użytkownikiem w rozumieniu Regulaminu jest każdy podmiot korzystający w jakikolwiek sposób z Serwisu lub Usług, a także podmiot, który zawiera albo zawarł umowę o świadczenie Usług oraz podmiot, w imieniu i na rzecz którego została zawarta taka umowa.

1.4. Za pośrednictwem Serwisu Compens świadczy usługi (dalej jako: „Usługi”) polegające, w szczególności na: weryfikacji zgodności roszczenia z rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej zwanego „Rozporządzeniem”), pomoc w uzyskaniu wypłaty odszkodowania przez podmiot do tego zobowiązany (zwany dalej „Podmiot Zobowiązany”) na podstawie Rozporządzenia.

1.5. Korzystając z Serwisu Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie postanowienia Regulaminu. Aby korzystać z Serwisu Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, dlatego korzystając z niego Użytkownik gwarantuje, że spełnia ten warunek. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez Użytkownika w imieniu osób trzecich, odpowiada za to, że jest przez te osoby prawidłowo umocowany do reprezentacji.

1.6. Compens zastrzega sobie prawo ograniczenia dostępu do wybranych Usług oferowanych za pośrednictwem Serwisu dla Użytkowników, którzy naruszą postanowienia Regulaminu.

II. Zasady dostępu do Serwisu oraz wymagania techniczne

2.1. Dostęp do części ogólnodostępnej Serwisu posiadają wszyscy użytkownicy sieci Internet bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.

2.2. Compens zastrzega sobie prawo wyodrębnienia zasobów Serwisu, do których pełnego dostępu nie będą posiadali Użytkownicy. Compens zastrzega sobie prawo do przejściowego zaprzestania świadczenia całości lub części usług.

2.3. Korzystanie z Serwisu możliwe jest pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny Użytkownika minimalnych wymagań technicznych.

2.4. Compens nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, bądź ograniczenia techniczne występujące w sprzęcie komputerowym, z którego korzysta Użytkownik, a które uniemożliwiają, lub utrudniają Użytkownikowi korzystanie z Serwisu i oferowanych za jego pośrednictwem Usług.

2.5. Wejście do Serwisu, umożliwiające Użytkownikowi sprawdzenie w czasie rzeczywistym stanu zgłoszonego przez niego roszczenia jest możliwe tylko po wcześniejszym zawarciu umowy między Compens a Użytkownikiem. Korzystanie z ww. usługi następuje po każdorazowym zalogowaniu się do Serwisu przy pomocy posiadanego loginu i hasła. Logowanie do Serwisu odbywa się poprzez panel logowania dostępny na stronie internetowej www.AirCashBack.com.

2.6. Użytkownik winien dochować należytej staranności w celu zabezpieczenia zarówno loginu jak i hasła, przy czym informacje o tych danych nie powinny być dostępne dla osób trzecich, aby uniemożliwić im nieuprawniony dostęp do Usługi.

2.7. W przypadku, gdy Użytkownik zapomni lub zagubi login i / lub hasło, Compens umożliwia Użytkownikowi odtworzenie loginu i przydzielenie nowego „hasła”. Adres e-mail, pod którym możliwe jest odtworzenie loginu i uzyskanie nowego hasła zamieszczony jest na stronie internetowej www.AirCashBack.com/login

III. Ogólne zasady korzystania z Serwisu i Usług

3.1. Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z Serwisu w sposób zgodny z Regulaminem, powszechnie obowiązującym prawem, ogólnymi zasadami korzystania z sieci Internet oraz celami utworzenia Serwisu internetowego, a w szczególności w sposób nienaruszający praw osób trzecich oraz praw i interesów Compens.

3.2. Użytkownik zobowiązany jest w szczególności do:

a) korzystania z Serwisu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

b) niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub / i umieszczanie w Serwisie nie zamówionej informacji handlowej (tzw. spam); kilkukrotna rejestracja Użytkownika w Serwisie; korzystanie z kont innych Użytkowników lub udostępnianie swojego konta innym Użytkownikom; podejmowanie czynności informatycznych, lub wszelkich innych czynności mających na celu wejście w posiadanie haseł innych Użytkowników,

c) korzystania z Serwisu w sposób nieuciążliwy dla innych Użytkowników, oraz dla Compens, z poszanowaniem ich dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności) i wszelkich przysługujących im praw.

3.3. Użytkownikowi nie przysługuje prawo do powielania, modyfikacji oprogramowania, ingerowania w zapis informatyczny oraz najmu, dzierżawy lub innych form przekazywania Serwisu internetowego wraz z zawartymi w nim danymi. Użytkownik nie może również udostępniać Serwisu internetowego lub zawartych w nim danych z serwerów ftp, http, na stronach www, oraz za pośrednictwem innych mechanizmów i urządzeń, za pomocą których byłyby one dostępne dla innych osób niż Użytkownik.

3.4. Użytkownik nie może rozpowszechniać Serwisu internetowego, ani w żaden inny sposób wprowadzać go do obrotu, w całości, ani też w żadnej jego części.

3.5. Użytkownik nie może korzystać z Usług:

- w sposób niezgodny z charakterem i przeznaczeniem Usług,

- w sposób prowadzący do popełnienia czynu zabronionego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,

- w sposób godzący w integralność Serwisu lub systemu informatycznego Compens,

- wbrew postanowieniom Regulaminu oraz powszechnie obowiązującego prawa.

3.6. W przypadku stwierdzenia, że Użytkownik narusza postanowienia pkt. 3.2.-3.5., Compens może niezwłocznie zablokować jego konto, ma również prawo podjąć wszelkie działania prowadzące do naprawienia poniesionej w związku z tym szkody.

3.7. Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za czynności wykonane w ramach Serwisu przy pomocy ważnego loginu oraz hasła.

3.8. Compens przysługują wszelkie prawa, w szczególności prawa autorskie do Serwisu internetowego oraz do struktury baz danych w nim zawartych. Serwis oraz wchodzące w jego skład oprogramowanie wraz z dokumentacją oraz dane są chronione przepisami prawa polskiego oraz przepisami konwencji międzynarodowych, ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi.

3.9. Nie wolno Użytkownikowi dokonywać żadnych czynności mających na celu zbieranie informacji dotyczących Serwisu bez uzyskania od Compens pisemnego pozwolenia.

3.10. Nie wolno Użytkownikowi używać Serwisu celem transmisji lub wysyłki niezamawianych informacji komercyjnych lub marketingowych.

3.11. Compens nie gwarantuje prawidłowości informacji zawartych w Serwisie. Nie gwarantuje również, że materiał zawarty na stronie jest uaktualniany czy dostępny. Compens nie udziela jakichkolwiek gwarancji dotyczących strony i jej użytku włącznie z gwarancjami dorozumianymi przez prawo odnośnie jakości, dbałości czy umiejętności.

IV. Procedura obsługi roszczenia

4.1. Formularz zgłoszeniowy roszczenia jest udostępniany bez zobowiązań i nie może być traktowany jako umowa czy zaproszenie do zawarcia umowy. W chwili zgłoszenia roszczenia Użytkownik gwarantuje, że jest upoważniony do zawarcia umowy z Compens.

4.2. Za moment zawarcia Umowy uważa się moment w którym, po weryfikacji roszczenia, Compens przyjmie roszczenie Użytkownika poprzez odesłanie mailem informacji zwrotnej, bądź zacznie działać w jego imieniu. Compens zastrzega prawo do odmowy przyjęcia roszczenia bez podania powodu odmowy.

4.3. Niezbędne dane można wprowadzić za pośrednictwem strony: www.AirCashBack.com.

4.4. Po zawarciu umowy Użytkownik jest obowiązany dostarczyć Compens oryginały wskazanych przez niego dokumentów i danych niezbędnych do realizacji Usługi.

4.5. W przypadku niedostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 30 dni od zawarcia umowy Compens jest uprawniony do wysłania do Użytkownika pocztą elektroniczną wezwania do dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 10 dni.

4.5.1. W przypadku niedostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, umowa ulega rozwiązaniu.

4.6. Z zastrzeżeniem wynikającym z art. 4.4., 4.5. i 4.5.1, w momencie otrzymania kopii pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu Użytkownika, Compens podejmuje działania niezbędne do zaspokojenia roszczeń Użytkownika.

4.7. Umowa zawarta zostaje na czas potrzebny do całkowitego wyegzekwowania należnych Użytkownikowi świadczeń, które przez Użytkownika zostały zgłoszone. Użytkownik uprawniony jest do wypowiedzenia przedmiotowej umowy z ważnych powodów, jednakże w takiej sytuacji zobowiązany jest zwrócić Compens poniesione przez niego wydatki, które Compens poczynił w celu należytego wykonania umowy oraz uiścić część wynagrodzenia odpowiadającego wysokości dotychczasowego nakładu i czasu pracy Compens.

4.8. Jeśli Podmiot Zobowiązany nie wypłaci odszkodowania ani nie złoży akceptowalnej oferty w okresie wyznaczonym przez Compens, Compens jest uprawniona do wszczęcia postępowania sądowego lub administracyjnego mającego na celu wypłatę należnego odszkodowania. Użytkownik wyraża zgodę na zawarcie przez Compens wszelkich ugód pozasądowych oraz sądowych w jego imieniu, wyboru rodzaju świadczenia jakie spełnić winien Podmiot Zobowiązany oraz wysokość świadczenia.

4.9. W razie konieczności wystawienia odrębnego pełnomocnictwa do występowania przed sądem, Użytkownik jest zobowiązany do udzielenia takiego pełnomocnictwa.

4.10.  Wszelkie koszty sądowe w związku z ewentualnym postępowaniem sądowym pokrywa za Użytkownika oraz w jego imieniu Compens. W przypadku wydania orzeczenia zasądzającego odszkodowanie lub inne świadczenia na rzecz Użytkownika, Compens przysługują: zwrot wszelkich faktycznie poniesionych za Użytkownika kosztów sądowych, przyznane przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

V. Koszty i opłaty

5.1. Złożenie roszczenia jest całkowicie bezpłatne.

5.1.1. Złożenie roszczenia poza elektronicznym formularzem zgłoszeniowym zamieszczonym na stronie aircashback.com spowoduje naliczenie opłaty dodatkowej w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy), o którą zostanie powiększone wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 5.2.

5.2. Compens przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20,33 % netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj. 25 % brutto (słownie: dwadzieścia pięć procent brutto), licząc od wartości uzyskanych dla Użytkownika świadczeń, ulg, skont, rabatów, voucherów, odsetek itp. Compens ma prawo do zatrzymania vouchera do momentu wypłaty pełnej prowizji na rzecz Compens.

5.3. Compens zobowiązuje się do przekazania Użytkownikowi uzyskanych świadczeń po uprzednim potrąceniu należnego Compens wynagrodzenia w terminie 21 dni roboczych od ich otrzymania, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Użytkownika. Wszelkie koszty przelewu pokrywa Użytkownik.

5.3.1. Niezależnie od waluty, w jakiej spełnione zostaje świadczenie przez przewoźnika, Compens wypłaca Użytkownikowi świadczenie o którym mowa w pkt 5.3., wyrażone w polskich złotych (PLN) przeliczone w oparciu o:

a) średni kurs NBP dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, z dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie świadczenia od przewoźnika 

b) albo w oparciu o kurs z dnia wymiany dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, w wybranym przez Compens kantorze.

5.4. W przypadku otrzymania odszkodowania przez Użytkownika bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, Użytkownik zobowiązuje się do poinformowania o tym Compens i zapłaceniu opłaty za usługę w wysokości 25% brutto otrzymanej kwoty odszkodowania. Opłata za usługę jest płatna w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania odszkodowania.

5.5. W przypadku braku płatności przez Użytkownika w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odszkodowania bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, należne wynagrodzenie ulega podwyższeniu do wysokości 30% netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj 36,9 % brutto (słownie: trzydzieści sześć i dziewięć dziesiątych procent brutto) wartości zgłoszonego roszczenia.

5.6. Użytkownik pokrywa wszelkie koszty wynikające z konwersji euro na inną walutę.

5.7. W przypadku rozwiązania umowy na skutek niedostarczenia przez Użytkownika oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, o którym mowa w punkcie 4.5.1 Użytkownik jest zobowiązany zapłacić na rzecz Compens wynagrodzenie w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy) z tytułu czynności administracyjnych związanych z zawarciem umowy i rozwiązaniem jej z przyczyn leżących wyłącznie po stronie Użytkownika.

VI. Prawa i obowiązki

6.1. Użytkownik oświadcza, że zapoznał się z ofertą usług Compens. Użytkownik jako konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa na podstawie Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. [Dz. U. nr 22 poz. 271 ze zm.] może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy. Użytkownik oświadcza, iż wraz z akceptacją Regulaminu otrzymał wzór odstąpienia od umowy.

6.2. W celu skutecznego wyegzekwowania wypłaty odszkodowania, niezbędna jest współpraca ze strony Użytkownika. Oznacza to, konieczność przekazywania Compens pełnych i dokładnych informacji od momentu upoważnienia Compens do występowania w imieniu Użytkownika oraz przez cały czas trwania postępowania sądowego.

6.3. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Compens odszkodowania w wypadku kiedy na skutek dostarczenia niepełnych lub nieprawdziwych danych roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego nie zostaną uwzględnione w wyniku podania niepełnych lub nieprawdziwych danych.

6.4. W przypadku otrzymania od Podmiotu Zobowiązanego po podpisaniu umowy z Compens bezpośredniej płatności lub otrzymania odszkodowania w innej formie, np. vouchera, na Użytkowniku spoczywa obowiązek niezwłocznego kontaktu z Compens.

6.5. Po zawarciu umowy z Compens Użytkownik jest zobowiązany do zaprzestania wszelkich negocjacji z danymi Podmiotami Zobowiązanymi lub podmiotami ich reprezentującymi.

6.6. Po zawarciu przez Użytkownika umowy z Compens, Użytkownik nie może powierzyć, wykonania części lub całości czynności związanych z dochodzeniem roszczeń objętych niniejszą umową innemu podmiotowi w okresie obowiązywania umowy.

6.7. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i rekompensatę szkód związanych z przekazaniem nieprawdziwych lub fałszywych danych, informacji lub dokumentów, lub fałszywym działaniem.

6.8. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i szkód wynikających z odpowiedzialności Compens w stosunku do osób trzecich z powodu przekazania jej nieprawdziwych lub fałszywych danych, dokumentów bądź informacji.

VII. Ograniczenie i Wyłączenie Odpowiedzialności

7.1. Compens nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za: straty wynikające z udostępnienia Compens niedokładnych, fałszywych informacji lub dokumentów; straty materialne, w tym utratę lub pomniejszenie zysków, dochodów, przychodów, produkcji, spodziewanych oszczędności, umów lub możliwości biznesowych; utratę lub uszkodzenie jakichkolwiek danych, bazy danych lub oprogramowania, pośrednie lub wtórne straty lub szkody.

7.2. W przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Compens jest uprawniona do  zawieszenia dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu na podstawie adresu IP użytkownika i / lub wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Użytkownikowi.

VIII. Reklamacje

8.1. Wszelkie reklamacje związane ze świadczeniem za pośrednictwem Serwisu Usług należy składać na adres Compens wskazany w na stronie www.AirCashBack.com.

8.2. Reklamacja składana przez Użytkownika w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Usług przez Compens, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej oraz określać:

a) dane Użytkownika , w sposób umożliwiający jego identyfikację,

b) przedmiot reklamacji,

c) okoliczności uzasadniające reklamację.

8.3. Z zakresu reklamacji wyłączone są następujące wady, usterki i nieprawidłowości związane z korzystaniem z Usługi, a wynikające:

a) z błędów lub pomyłek Użytkownika,

b) z nieprawidłowego funkcjonowania przeglądarki internetowej lub łącz telekomunikacyjnych,

c) z posiadania przez Użytkownika łącz telekomunikacyjnych o zbyt niskiej przepustowości lub przepływności,

d) z działalności podmiotów trzecich, za których działania Compens nie odpowiada.

8.4. Compens rozpatrzy reklamację w terminie 30 dni roboczych od daty jej doręczenia, a następnie prześle Użytkownikowi odpowiedź, wskazującą sposób rozstrzygnięcia reklamacji wraz z uzasadnieniem.

8.5. W sytuacji, gdy podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, Compens zwraca się, przed rozpatrzeniem reklamacji do składającego reklamację o jej uzupełnienie. Czas udzielania dodatkowych wyjaśnień przez Użytkownika przedłuża okres rozpatrywania reklamacji.

8.6. W przypadku niemożności rozpatrzenia reklamacji w terminie określonym w ust. 11.4, Compens informuje o tym Użytkownika, podając przyczynę przedłużenia terminu oraz przewidziany czas udzielenia odpowiedzi.

IX. Postanowienia końcowe

9.1. Regulamin wchodzi w życie z dniem publikacji w Serwisie i od tego dnia będzie miał zastosowanie do umów zawieranych z Compens.

9.2. Compens. ma prawo do jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie 7 dni od umieszczenia zmienionego Regulaminu w Serwisie.

9.3. Jeśli dowolne postanowienie zawarte w Regulaminie jest lub stanie się nieważne, bezprawne lub nieegzekwowalne, fakt ten nie będzie mieć żadnego wpływu na ważność pozostałych postanowień Regulaminu.

9.4. Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie przeniesienie, przekazywanie, cesję lub w inny sposób wypełnienie praw i/lub obowiązków Compens wynikających z Regulaminu bez wcześniejszego powiadomienia o tym Użytkownika.

9.5. Użytkownik nie może przenieść, przekazywać, wykonać cesji lub w inny sposób wypełnić praw i/lub obowiązków wynikających z Regulaminu.

9.6. Jeśli którekolwiek z postanowień Regulaminu zostanie uznane przez jakikolwiek sąd lub inny właściwy organ za niezgodne z prawem i/lub niewykonalne, pozostałe postanowienia Regulaminu będą nadal obowiązywać. Jeżeli którekolwiek niezgodne z prawem i/lub niewykonalne postanowienie byłoby zgodne z prawem lub wykonalne, jeśli jakaś jego część zostałaby usunięta, część ta uznana zostanie za usuniętą, a pozostała część postanowienia będzie nadal w mocy.

9.7. Regulamin stanowi całość umowy między Użytkownikiem a Compens w związku z korzystaniem z Serwisu i zgłoszeniem roszczenia przez Użytkownika i zastępują wszystkie wcześniejsze umowy w odniesieniu do korzystania z tego Serwisu.

9.8. Regulamin podlega prawu polskiemu, a wszelkie spory związane z Regulaminem rozstrzygał będzie polski sąd powszechny.

9.9. Regulamin stanowi Umowę pomiędzy Użytkownikiem a Compens. Zgłoszenie roszczenia w Serwisie oznacza, że Użytkownik zrozumiał i akceptuję wszelkie postanowienia Regulaminu.

 

Zmiana regulaminu AirCashBack | Stary regulamin

2015-09-04

Z dniem 5 września 2015 ulegnie zmianie regulamin świadczenia usług przez AirCashBack.

W nowym regulaminie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na zmianę w treści punktu 5.3.

Ważne: Z uwagi na wymogi wynikające z ustawy o świadczeniu usług elektronicznych, poniżej przedstawiamy poprzednią wersję regulaminu, która obowiązywała w AirCashBack od 25 lipca 2015 do 4 września 2015:

 

Regulamin świadczenia usług

I. Postanowienia ogólne

1.1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady korzystania przez Użytkowników z serwisu internetowego, obejmującego w szczególności oprogramowanie dostępne pod adresem www.AirCashBack.com (dalej jako: „Serwis” lub „Serwis internetowy”).

1.2. Właścicielem Serwisu jest Compens Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, wpisaną do KRS pod numer 0000475344 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy Spółki wynosi 90.000,00 złotych; NIP: 525-256-06-52; REGON: 146758821 (dalej jako „Compens”)

1.3. Użytkownikiem w rozumieniu Regulaminu jest każdy podmiot korzystający w jakikolwiek sposób z Serwisu lub Usług, a także podmiot, który zawiera albo zawarł umowę o świadczenie Usług oraz podmiot, w imieniu i na rzecz którego została zawarta taka umowa.

1.4. Za pośrednictwem Serwisu Compens świadczy usługi (dalej jako: „Usługi”) polegające, w szczególności na: weryfikacji zgodności roszczenia z rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej zwanego „Rozporządzeniem”), pomoc w uzyskaniu wypłaty odszkodowania przez podmiot do tego zobowiązany (zwany dalej „Podmiot Zobowiązany”) na podstawie Rozporządzenia.

1.5. Korzystając z Serwisu Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie postanowienia Regulaminu. Aby korzystać z Serwisu Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, dlatego korzystając z niego Użytkownik gwarantuje, że spełnia ten warunek. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez Użytkownika w imieniu osób trzecich, odpowiada za to, że jest przez te osoby prawidłowo umocowany do reprezentacji.

1.6. Compens zastrzega sobie prawo ograniczenia dostępu do wybranych Usług oferowanych za pośrednictwem Serwisu dla Użytkowników, którzy naruszą postanowienia Regulaminu.

II. Zasady dostępu do Serwisu oraz wymagania techniczne

2.1. Dostęp do części ogólnodostępnej Serwisu posiadają wszyscy użytkownicy sieci Internet bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.

2.2. Compens zastrzega sobie prawo wyodrębnienia zasobów Serwisu, do których pełnego dostępu nie będą posiadali Użytkownicy. Compens zastrzega sobie prawo do przejściowego zaprzestania świadczenia całości lub części usług.

2.3. Korzystanie z Serwisu możliwe jest pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny Użytkownika minimalnych wymagań technicznych.

2.4. Compens nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, bądź ograniczenia techniczne występujące w sprzęcie komputerowym, z którego korzysta Użytkownik, a które uniemożliwiają, lub utrudniają Użytkownikowi korzystanie z Serwisu i oferowanych za jego pośrednictwem Usług.

2.5. Wejście do Serwisu, umożliwiające Użytkownikowi sprawdzenie w czasie rzeczywistym stanu zgłoszonego przez niego roszczenia jest możliwe tylko po wcześniejszym zawarciu umowy między Compens a Użytkownikiem. Korzystanie z ww. usługi następuje po każdorazowym zalogowaniu się do Serwisu przy pomocy posiadanego loginu i hasła. Logowanie do Serwisu odbywa się poprzez panel logowania dostępny na stronie internetowej www.AirCashBack.com.

2.6. Użytkownik winien dochować należytej staranności w celu zabezpieczenia zarówno loginu jak i hasła, przy czym informacje o tych danych nie powinny być dostępne dla osób trzecich, aby uniemożliwić im nieuprawniony dostęp do Usługi.

2.7. W przypadku, gdy Użytkownik zapomni lub zagubi login i / lub hasło, Compens umożliwia Użytkownikowi odtworzenie loginu i przydzielenie nowego „hasła”. Adres e-mail, pod którym możliwe jest odtworzenie loginu i uzyskanie nowego hasła zamieszczony jest na stronie internetowej www.AirCashBack.com/login

III. Ogólne zasady korzystania z Serwisu i Usług

3.1. Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z Serwisu w sposób zgodny z Regulaminem, powszechnie obowiązującym prawem, ogólnymi zasadami korzystania z sieci Internet oraz celami utworzenia Serwisu internetowego, a w szczególności w sposób nienaruszający praw osób trzecich oraz praw i interesów Compens.

3.2. Użytkownik zobowiązany jest w szczególności do:

a) korzystania z Serwisu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

b) niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub / i umieszczanie w Serwisie nie zamówionej informacji handlowej (tzw. spam); kilkukrotna rejestracja Użytkownika w Serwisie; korzystanie z kont innych Użytkowników lub udostępnianie swojego konta innym Użytkownikom; podejmowanie czynności informatycznych, lub wszelkich innych czynności mających na celu wejście w posiadanie haseł innych Użytkowników,

c) korzystania z Serwisu w sposób nieuciążliwy dla innych Użytkowników, oraz dla Compens, z poszanowaniem ich dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności) i wszelkich przysługujących im praw.

3.3. Użytkownikowi nie przysługuje prawo do powielania, modyfikacji oprogramowania, ingerowania w zapis informatyczny oraz najmu, dzierżawy lub innych form przekazywania Serwisu internetowego wraz z zawartymi w nim danymi. Użytkownik nie może również udostępniać Serwisu internetowego lub zawartych w nim danych z serwerów ftp, http, na stronach www, oraz za pośrednictwem innych mechanizmów i urządzeń, za pomocą których byłyby one dostępne dla innych osób niż Użytkownik.

3.4. Użytkownik nie może rozpowszechniać Serwisu internetowego, ani w żaden inny sposób wprowadzać go do obrotu, w całości, ani też w żadnej jego części.

3.5. Użytkownik nie może korzystać z Usług:

- w sposób niezgodny z charakterem i przeznaczeniem Usług,

- w sposób prowadzący do popełnienia czynu zabronionego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,

- w sposób godzący w integralność Serwisu lub systemu informatycznego Compens,

- wbrew postanowieniom Regulaminu oraz powszechnie obowiązującego prawa.

3.6. W przypadku stwierdzenia, że Użytkownik narusza postanowienia pkt. 3.2.-3.5., Compens może niezwłocznie zablokować jego konto, ma również prawo podjąć wszelkie działania prowadzące do naprawienia poniesionej w związku z tym szkody.

3.7. Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za czynności wykonane w ramach Serwisu przy pomocy ważnego loginu oraz hasła.

3.8. Compens przysługują wszelkie prawa, w szczególności prawa autorskie do Serwisu internetowego oraz do struktury baz danych w nim zawartych. Serwis oraz wchodzące w jego skład oprogramowanie wraz z dokumentacją oraz dane są chronione przepisami prawa polskiego oraz przepisami konwencji międzynarodowych, ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi.

3.9. Nie wolno Użytkownikowi dokonywać żadnych czynności mających na celu zbieranie informacji dotyczących Serwisu bez uzyskania od Compens pisemnego pozwolenia.

3.10. Nie wolno Użytkownikowi używać Serwisu celem transmisji lub wysyłki niezamawianych informacji komercyjnych lub marketingowych.

3.11. Compens nie gwarantuje prawidłowości informacji zawartych w Serwisie. Nie gwarantuje również, że materiał zawarty na stronie jest uaktualniany czy dostępny. Compens nie udziela jakichkolwiek gwarancji dotyczących strony i jej użytku włącznie z gwarancjami dorozumianymi przez prawo odnośnie jakości, dbałości czy umiejętności.

IV. Procedura obsługi roszczenia

4.1. Formularz zgłoszeniowy roszczenia jest udostępniany bez zobowiązań i nie może być traktowany jako umowa czy zaproszenie do zawarcia umowy. W chwili zgłoszenia roszczenia Użytkownik gwarantuje, że jest upoważniony do zawarcia umowy z Compens.

4.2. Za moment zawarcia Umowy uważa się moment w którym, po weryfikacji roszczenia, Compens przyjmie roszczenie Użytkownika poprzez odesłanie mailem informacji zwrotnej, bądź zacznie działać w jego imieniu. Compens zastrzega prawo do odmowy przyjęcia roszczenia bez podania powodu odmowy.

4.3. Niezbędne dane można wprowadzić za pośrednictwem strony: www.AirCashBack.com.

4.4. Po zawarciu umowy Użytkownik jest obowiązany dostarczyć Compens oryginały wskazanych przez niego dokumentów i danych niezbędnych do realizacji Usługi.

4.5. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 30 dni od zawarcia umowy Compens jest uprawniony do wysłania do Użytkownika pocztą elektroniczną wezwania do dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 10 dni.

4.5.1. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, umowa ulega rozwiązaniu.

4.6. Z zastrzeżeniem wynikającym z art. 4.4., 4.5. i 4.5.1, w momencie otrzymania kopii pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu Użytkownika, Compens podejmuje działania niezbędne do zaspokojenia roszczeń Użytkownika.

4.7. Umowa zawarta zostaje na czas potrzebny do całkowitego wyegzekwowania należnych Użytkownikowi świadczeń, które przez Użytkownika zostały zgłoszone. Użytkownik uprawniony jest do wypowiedzenia przedmiotowej umowy z ważnych powodów, jednakże w takiej sytuacji zobowiązany jest zwrócić Compens poniesione przez niego wydatki, które Compens poczynił w celu należytego wykonania umowy oraz uiścić część wynagrodzenia odpowiadającego wysokości dotychczasowego nakładu i czasu pracy Compens.

4.8. Jeśli Podmiot Zobowiązany nie wypłaci odszkodowania ani nie złoży akceptowalnej oferty w okresie wyznaczonym przez Compens, Compens jest uprawniona do wszczęcia postępowania sądowego lub administracyjnego mającego na celu wypłatę należnego odszkodowania. Użytkownik wyraża zgodę na zawarcie przez Compens wszelkich ugód pozasądowych oraz sądowych w jego imieniu, wyboru rodzaju świadczenia jakie spełnić winien Podmiot Zobowiązany oraz wysokość świadczenia.

4.9. W razie konieczności wystawienia odrębnego pełnomocnictwa do występowania przed sądem, Użytkownik jest zobowiązany do udzielenia takiego pełnomocnictwa.

4.10.  Wszelkie koszty sądowe w związku z ewentualnym postępowaniem sądowym pokrywa za Użytkownika oraz w jego imieniu Compens. W przypadku wydania orzeczenia zasądzającego odszkodowanie lub inne świadczenia na rzecz Użytkownika, Compens przysługują: zwrot wszelkich faktycznie poniesionych za Użytkownika kosztów sądowych, przyznane przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

V. Koszty i opłaty

5.1. Złożenie roszczenia jest całkowicie bezpłatne.

5.1.1. Złożenie roszczenia poza elektronicznym formularzem zgłoszeniowym zamieszczonym na stronie aircashback.com spowoduje naliczenie opłaty dodatkowej w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy), o którą zostanie powiększone wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 5.2.

5.2. Compens przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20,33 % netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj. 25 % brutto (słownie: dwadzieścia pięć procent brutto), licząc od wartości uzyskanych dla Użytkownika świadczeń, ulg, skont, rabatów, voucherów, odsetek itp. Compens ma prawo do zatrzymania vouchera do momentu wypłaty pełnej prowizji na rzecz Compens.

5.3. Compens zobowiązuje się do przekazania Użytkownikowi uzyskanych świadczeń po uprzednim potrąceniu należnego Compens wynagrodzenia w terminie 15 dni roboczych od ich otrzymania, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Użytkownika. Wszelkie koszty przelewu pokrywa Użytkownik.

5.3.1. Niezależnie od waluty, w jakiej spełnione zostaje świadczenie przez przewoźnika, Compens wypłaca Użytkownikowi świadczenie o którym mowa w pkt 5.3., wyrażone w polskich złotych (PLN) przeliczone w oparciu o:

a) średni kurs NBP dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, z dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie świadczenia od przewoźnika 

b) albo w oparciu o kurs z dnia wymiany dla waluty, w której zostało spełnione świadczenie przez przewoźnika, w wybranym przez Compens kantorze.

5.4. W przypadku otrzymania odszkodowania przez Użytkownika bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, Użytkownik zobowiązuje się do poinformowania o tym Compens i zapłaceniu opłaty za usługę w wysokości 25% brutto otrzymanej kwoty odszkodowania. Opłata za usługę jest płatna w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania odszkodowania.

5.5. W przypadku braku płatności przez Użytkownika w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odszkodowania bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, należne wynagrodzenie ulega podwyższeniu do wysokości 30% netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj 36,9 % brutto (słownie: trzydzieści sześć i dziewięć dziesiątych procent brutto) wartości zgłoszonego roszczenia.

5.6. Użytkownik pokrywa wszelkie koszty wynikające z konwersji euro na inną walutę.

5.7. W przypadku rozwiązania umowy na skutek niedostarczenia przez Użytkownika oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, o którym mowa w punkcie 4.5.1 Użytkownik jest zobowiązany zapłacić na rzecz Compens wynagrodzenie w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy) z tytułu czynności administracyjnych związanych z zawarciem umowy i rozwiązaniem jej z przyczyn leżących wyłącznie po stronie Użytkownika.

VI. Prawa i obowiązki

6.1. Użytkownik oświadcza, że zapoznał się z ofertą usług Compens. Użytkownik jako konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa na podstawie Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. [Dz. U. nr 22 poz. 271 ze zm.] może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy. Użytkownik oświadcza, iż wraz z akceptacją Regulaminu otrzymał wzór odstąpienia od umowy.

6.2. W celu skutecznego wyegzekwowania wypłaty odszkodowania, niezbędna jest współpraca ze strony Użytkownika. Oznacza to, konieczność przekazywania Compens pełnych i dokładnych informacji od momentu upoważnienia Compens do występowania w imieniu Użytkownika oraz przez cały czas trwania postępowania sądowego.

6.3. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Compens odszkodowania w wypadku kiedy na skutek dostarczenia niepełnych lub nieprawdziwych danych roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego nie zostaną uwzględnione w wyniku podanie niepełnych lub nieprawdziwych danych.

6.4. W przypadku otrzymania od Podmiotu Zobowiązanego po podpisaniu umowy z Compens bezpośredniej płatności lub otrzymania odszkodowania w innej formie, np. vouchera, na Użytkowniku spoczywa obowiązek niezwłocznego kontaktu z Compens.

6.5. Po zawarciu umowy z Compens Użytkownik jest zobowiązany do zaprzestania wszelkich negocjacji z danymi Podmiotami Zobowiązanymi lub podmiotami ich reprezentujących.

6.6. Po zawarciu przez Użytkownika umowy z Compens, Użytkownik nie może powierzyć, wykonania części lub całości czynności związanych z dochodzeniem roszczeń objętych niniejszą umową innemu podmiotowi w okresie obowiązywania umowy.

6.7. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i rekompensatę szkód związanych z przekazaniem nieprawdziwych lub fałszywych danych, informacji lub dokumentów, lub fałszywym działaniem.

6.8. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i szkód wynikających z odpowiedzialności Compens w stosunku do osób trzecich z powodu przekazania jej nieprawdziwych lub fałszywych danych, dokumentów bądź informacji.

VII. Ograniczenie i Wyłączenie Odpowiedzialności

7.1. Compens nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za: straty wynikające z udostępnienia Compens niedokładnych, fałszywych informacji lub dokumentów; straty materialne, w tym utratę lub pomniejszenie zysków, dochodów, przychodów, produkcji, spodziewanych oszczędności, umów lub możliwości biznesowych; utratę lub uszkodzenie jakichkolwiek danych, bazy danych lub oprogramowania, pośrednie lub wtórne straty lub szkody.

7.2. W przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Compens jest uprawniona do  zawieszenia dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu na podstawie adresu IP użytkownika i / lub wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Użytkownikowi.

VIII. Reklamacje

8.1. Wszelkie reklamacje związane ze świadczeniem za pośrednictwem Serwisu Usług należy składać na adres Compens wskazany w na stronie www.AirCashBack.com.

8.2. Reklamacja składana przez Użytkownika w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Usług przez Compens, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej oraz określać:

a) dane Użytkownika , w sposób umożliwiający jego identyfikację,

b) przedmiot reklamacji,

c) okoliczności uzasadniające reklamację.

8.3. Z zakresu reklamacji wyłączone są następujące wady, usterki i nieprawidłowości związane z korzystaniem z Usługi, a wynikające:

a) z błędów lub pomyłek Użytkownika,

b) z nieprawidłowego funkcjonowania przeglądarki internetowej lub łącz telekomunikacyjnych,

c) z posiadania przez Użytkownika łącz telekomunikacyjnych o zbyt niskiej przepustowości lub przepływności,

d) z działalności podmiotów trzecich, za których działania Compens nie odpowiada.

8.4. Compens rozpatrzy reklamację w terminie 30 dni roboczych od daty jej doręczenia, a następnie prześle Użytkownikowi odpowiedź, wskazującą sposób rozstrzygnięcia reklamacji wraz z uzasadnieniem.

8.5. W sytuacji, gdy podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, Compens zwraca się, przed rozpatrzeniem reklamacji do składającego reklamację o jej uzupełnienie. Czas udzielania dodatkowych wyjaśnień przez Użytkownika przedłuża okres rozpatrywania reklamacji.

8.6. W przypadku niemożności rozpatrzenia reklamacji w terminie określonym w ust. 11.4, Compens informuje o tym Użytkownika, podając przyczynę przedłużenia terminu oraz przewidziany czas udzielenia odpowiedzi.

IX. Postanowienia końcowe

9.1. Regulamin wchodzi w życie z dniem publikacji w Serwisie i od tego dnia będzie miał zastosowanie do umów zawieranych z Compens.

9.2. Compens. ma prawo do jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie 7 dni od umieszczenia zmienionego Regulaminu w Serwisie.

9.3. Jeśli dowolne postanowienie zawarte w Regulaminie jest lub stanie się nieważne, bezprawne lub nieegzekwowalne, fakt ten nie będzie mieć żadnego wpływu na ważność pozostałych postanowień Regulaminu.

9.4. Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie przeniesienie, przekazywanie, cesję lub w inny sposób wypełnienie praw i/lub obowiązków Compens wynikających z Regulaminu bez wcześniejszego powiadomienia o tym Użytkownika.

9.5. Użytkownik nie może przenieść, przekazywać, wykonać cesji lub w inny sposób wypełnić praw i/lub obowiązków wynikających z Regulaminu.

9.6. Jeśli którekolwiek z postanowień Regulaminu zostanie uznane przez jakikolwiek sąd lub inny właściwy organ za niezgodne z prawem i/lub niewykonalne, pozostałe postanowienia Regulaminu będą nadal obowiązywać. Jeżeli którekolwiek niezgodne z prawem i/lub niewykonalne postanowienie byłoby zgodne z prawem lub wykonalne, jeśli jakaś jego część zostałaby usunięta, część ta uznana zostanie za usuniętą, a pozostała część postanowienia będzie nadal w mocy.

9.7. Regulamin stanowi całość umowy między Użytkownikiem a Compens w związku z korzystaniem z Serwisu i zgłoszeniem roszczenia przez Użytkownika i zastępują wszystkie wcześniejsze umowy w odniesieniu do korzystania z tego Serwisu.

9.8. Regulamin podlega prawu polskiemu, a wszelkie spory związane z Regulaminem rozstrzygał będzie polski sąd powszechny.

9.9. Regulamin stanowi Umowę pomiędzy Użytkownikiem a Compens. Zgłoszenie roszczenia w Serwisie oznacza, że Użytkownik zrozumiał i akceptuję wszelkie postanowienia Regulaminu.

Zmiana regulaminu AirCashBack | Stary regulamin

2015-07-24

Z dniem 25 lipca 2015 ulegnie zmianie regulamin świadczenia usług przez AirCashBack.

W nowym regulaminie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na nowy zapis wyrażony w punkcie 5.3.1.

 

Ważne: Z uwagi na wymogi wynikające z ustawy o świadczeniu usług elektronicznych, poniżej przedstawiamy poprzednią wersję regulaminu, która obowiązywała w AirCashBack od 1 lipca 2015 do 24 lipca 2015:

 

Regulamin świadczenia usług

I. Postanowienia ogólne

1.1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady korzystania przez Użytkowników z serwisu internetowego, obejmującego w szczególności oprogramowanie dostępne pod adresem www.AirCashBack.com (dalej jako: „Serwis” lub „Serwis internetowy”).

1.2. Właścicielem Serwisu jest Compens Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, wpisaną do KRS pod numer 0000475344 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy Spółki wynosi 90.000,00 złotych; NIP: 525-256-06-52; REGON: 146758821 (dalej jako „Compens”)

1.3. Użytkownikiem w rozumieniu Regulaminu jest każdy podmiot korzystający w jakikolwiek sposób z Serwisu lub Usług, a także podmiot, który zawiera albo zawarł umowę o świadczenie Usług oraz podmiot, w imieniu i na rzecz którego została zawarta taka umowa.

1.4. Za pośrednictwem Serwisu Compens świadczy usługi (dalej jako: „Usługi”) polegające, w szczególności na: weryfikacji zgodności roszczenia z rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej zwanego „Rozporządzeniem”), pomoc w uzyskaniu wypłaty odszkodowania przez podmiot do tego zobowiązany (zwany dalej „Podmiot Zobowiązany”) na podstawie Rozporządzenia.

1.5. Korzystając z Serwisu Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie postanowienia Regulaminu. Aby korzystać z Serwisu Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, dlatego korzystając z niego Użytkownik gwarantuje, że spełnia ten warunek. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez Użytkownika w imieniu osób trzecich, odpowiada za to, że jest przez te osoby prawidłowo umocowany do reprezentacji.

1.6. Compens zastrzega sobie prawo ograniczenia dostępu do wybranych Usług oferowanych za pośrednictwem Serwisu dla Użytkowników, którzy naruszą postanowienia Regulaminu.

II. Zasady dostępu do Serwisu oraz wymagania techniczne

2.1. Dostęp do części ogólnodostępnej Serwisu posiadają wszyscy użytkownicy sieci Internet bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.

2.2. Compens zastrzega sobie prawo wyodrębnienia zasobów Serwisu, do których pełnego dostępu nie będą posiadali Użytkownicy. Compens zastrzega sobie prawo do przejściowego zaprzestania świadczenia całości lub części usług.

2.3. Korzystanie z Serwisu możliwe jest pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny Użytkownika minimalnych wymagań technicznych.

2.4. Compens nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, bądź ograniczenia techniczne występujące w sprzęcie komputerowym, z którego korzysta Użytkownik, a które uniemożliwiają, lub utrudniają Użytkownikowi korzystanie z Serwisu i oferowanych za jego pośrednictwem Usług.

2.5. Wejście do Serwisu, umożliwiające Użytkownikowi sprawdzenie w czasie rzeczywistym stanu zgłoszonego przez niego roszczenia jest możliwe tylko po wcześniejszym zawarciu umowy między Compens a Użytkownikiem. Korzystanie z ww. usługi następuje po każdorazowym zalogowaniu się do Serwisu przy pomocy posiadanego loginu i hasła. Logowanie do Serwisu odbywa się poprzez panel logowania dostępny na stronie internetowej www.AirCashBack.com.

2.6. Użytkownik winien dochować należytej staranności w celu zabezpieczenia zarówno loginu jak i hasła, przy czym informacje o tych danych nie powinny być dostępne dla osób trzecich, aby uniemożliwić im nieuprawniony dostęp do Usługi.

2.7. W przypadku, gdy Użytkownik zapomni lub zagubi login i / lub hasło, Compens umożliwia Użytkownikowi odtworzenie loginu i przydzielenie nowego „hasła”. Adres e-mail, pod którym możliwe jest odtworzenie loginu i uzyskanie nowego hasła zamieszczony jest na stronie internetowej www.AirCashBack.com/login

III. Ogólne zasady korzystania z Serwisu i Usług

3.1. Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z Serwisu w sposób zgodny z Regulaminem, powszechnie obowiązującym prawem, ogólnymi zasadami korzystania z sieci Internet oraz celami utworzenia Serwisu internetowego, a w szczególności w sposób nienaruszający praw osób trzecich oraz praw i interesów Compens.

3.2. Użytkownik zobowiązany jest w szczególności do:

a) korzystania z Serwisu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

b) niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub / i umieszczanie w Serwisie nie zamówionej informacji handlowej (tzw. spam); kilkukrotna rejestracja Użytkownika w Serwisie; korzystanie z kont innych Użytkowników lub udostępnianie swojego konta innym Użytkownikom; podejmowanie czynności informatycznych, lub wszelkich innych czynności mających na celu wejście w posiadanie haseł innych Użytkowników,

c) korzystania z Serwisu w sposób nieuciążliwy dla innych Użytkowników, oraz dla Compens, z poszanowaniem ich dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności) i wszelkich przysługujących im praw.

3.3. Użytkownikowi nie przysługuje prawo do powielania, modyfikacji oprogramowania, ingerowania w zapis informatyczny oraz najmu, dzierżawy lub innych form przekazywania Serwisu internetowego wraz z zawartymi w nim danymi. Użytkownik nie może również udostępniać Serwisu internetowego lub zawartych w nim danych z serwerów ftp, http, na stronach www, oraz za pośrednictwem innych mechanizmów i urządzeń, za pomocą których byłyby one dostępne dla innych osób niż Użytkownik.

3.4. Użytkownik nie może rozpowszechniać Serwisu internetowego, ani w żaden inny sposób wprowadzać go do obrotu, w całości, ani też w żadnej jego części.

3.5. Użytkownik nie może korzystać z Usług:

- w sposób niezgodny z charakterem i przeznaczeniem Usług,

- w sposób prowadzący do popełnienia czynu zabronionego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,

- w sposób godzący w integralność Serwisu lub systemu informatycznego Compens,

- wbrew postanowieniom Regulaminu oraz powszechnie obowiązującego prawa.

3.6. W przypadku stwierdzenia, że Użytkownik narusza postanowienia pkt. 3.2.-3.5., Compens może niezwłocznie zablokować jego konto, ma również prawo podjąć wszelkie działania prowadzące do naprawienia poniesionej w związku z tym szkody.

3.7. Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za czynności wykonane w ramach Serwisu przy pomocy ważnego loginu oraz hasła.

3.8. Compens przysługują wszelkie prawa, w szczególności prawa autorskie do Serwisu internetowego oraz do struktury baz danych w nim zawartych. Serwis oraz wchodzące w jego skład oprogramowanie wraz z dokumentacją oraz dane są chronione przepisami prawa polskiego oraz przepisami konwencji międzynarodowych, ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi.

3.9. Nie wolno Użytkownikowi dokonywać żadnych czynności mających na celu zbieranie informacji dotyczących Serwisu bez uzyskania od Compens pisemnego pozwolenia.

3.10. Nie wolno Użytkownikowi używać Serwisu celem transmisji lub wysyłki niezamawianych informacji komercyjnych lub marketingowych.

3.11. Compens nie gwarantuje prawidłowości informacji zawartych w Serwisie. Nie gwarantuje również, że materiał zawarty na stronie jest uaktualniany czy dostępny. Compens nie udziela jakichkolwiek gwarancji dotyczących strony i jej użytku włącznie z gwarancjami dorozumianymi przez prawo odnośnie jakości, dbałości czy umiejętności.

IV. Procedura obsługi roszczenia

4.1. Formularz zgłoszeniowy roszczenia jest udostępniany bez zobowiązań i nie może być traktowany jako umowa czy zaproszenie do zawarcia umowy. W chwili zgłoszenia roszczenia Użytkownik gwarantuje, że jest upoważniony do zawarcia umowy z Compens.

4.2. Za moment zawarcia Umowy uważa się moment w którym, po weryfikacji roszczenia, Compens przyjmie roszczenie Użytkownika poprzez odesłanie mailem informacji zwrotnej, bądź zacznie działać w jego imieniu. Compens zastrzega prawo do odmowy przyjęcia roszczenia bez podania powodu odmowy.

4.3. Niezbędne dane można wprowadzić za pośrednictwem strony: www.AirCashBack.com.

4.4. Po zawarciu umowy Użytkownik jest obowiązany dostarczyć Compens oryginały wskazanych przez niego dokumentów i danych niezbędnych do realizacji Usługi.

4.5. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 30 dni od zawarcia umowy Compens jest uprawniony do wysłania do Użytkownika pocztą elektroniczną wezwania do dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 10 dni.

4.5.1 W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, umowa ulega rozwiązaniu.

4.6. Z zastrzeżeniem wynikającym z art. 4.4., 4.5. i 4.5.1, w momencie otrzymania kopii pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu Użytkownika, Compens podejmuje działania niezbędne do zaspokojenia roszczeń Użytkownika.

4.7. Umowa zawarta zostaje na czas potrzebny do całkowitego wyegzekwowania należnych Użytkownikowi świadczeń, które przez Użytkownika zostały zgłoszone. Użytkownik uprawniony jest do wypowiedzenia przedmiotowej umowy z ważnych powodów, jednakże w takiej sytuacji zobowiązany jest zwrócić Compens poniesione przez niego wydatki, które Compens poczynił w celu należytego wykonania umowy oraz uiścić część wynagrodzenia odpowiadającego wysokości dotychczasowego nakładu i czasu pracy Compens.

4.8. Jeśli Podmiot Zobowiązany nie wypłaci odszkodowania ani nie złoży akceptowalnej oferty w okresie wyznaczonym przez Compens, Compens jest uprawniona do wszczęcia postępowania sądowego lub administracyjnego mającego na celu wypłatę należnego odszkodowania. Użytkownik wyraża zgodę na zawarcie przez Compens wszelkich ugód pozasądowych oraz sądowych w jego imieniu, wyboru rodzaju świadczenia jakie spełnić winien Podmiot Zobowiązany oraz wysokość świadczenia.

4.9. W razie konieczności wystawienia odrębnego pełnomocnictwa do występowania przed sądem, Użytkownik jest zobowiązany do udzielenia takiego pełnomocnictwa.

4.10.  Wszelkie koszty sądowe w związku z ewentualnym postępowaniem sądowym pokrywa za Użytkownika oraz w jego imieniu Compens. W przypadku wydania orzeczenia zasądzającego odszkodowanie lub inne świadczenia na rzecz Użytkownika, Compens przysługują: zwrot wszelkich faktycznie poniesionych za Użytkownika kosztów sądowych, przyznane przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

V. Koszty i opłaty

5.1. Złożenie roszczenia jest całkowicie bezpłatne.

5.1.1 Złożenie roszczenia poza elektronicznym formularzem zgłoszeniowym zamieszczonym na stronie aircashback.com spowoduje naliczenie opłaty dodatkowej w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy), o którą zostanie powiększone wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 5.2.

5.2. Compens przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20,33 % netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj. 25 % brutto (słownie: dwadzieścia pięć procent brutto), licząc od wartości uzyskanych dla Użytkownika świadczeń, ulg, skont, rabatów, voucherów, odsetek itp. Compens ma prawo do zatrzymania vouchera do momentu wypłaty pełnej prowizji na rzecz Compens.

5.3. Compens zobowiązuje się do przekazania Użytkownikowi uzyskanych świadczeń po uprzednim potrąceniu należnego Compens wynagrodzenia w terminie 15 dni roboczych od ich otrzymania, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Użytkownika. Wszelkie koszty przelewu pokrywa Użytkownik.

5.4. W przypadku otrzymania odszkodowania przez Użytkownika bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, Użytkownik zobowiązuje się do poinformowania o tym Compens i zapłaceniu opłaty za usługę w wysokości 25% brutto otrzymanej kwoty odszkodowania. Opłata za usługę jest płatna w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania odszkodowania.

5.5. W przypadku braku płatności przez Użytkownika w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odszkodowania bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, należne wynagrodzenie ulega podwyższeniu do wysokości 30% netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj 36,9 % brutto (słownie: trzydzieści sześć i dziewięć dziesiątych procent brutto) wartości zgłoszonego roszczenia.

5.6. Użytkownik pokrywa wszelkie koszty wynikające z konwersji euro na inną walutę.

5.7 W przypadku rozwiązania umowy na skutek niedostarczenia przez Użytkownika oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez Compens w terminie 60 dni od zawarcia umowy, o którym mowa w punkcie 4.5.1 Użytkownik jest zobowiązany zapłacić na rzecz Compens wynagrodzenie w wysokości 50 (słownie: pięćdziesiąt) złotych powiększonej o podatek od towarów i usług w wysokości 11,50 (słownie: jedenaście złotych pięćdziesiąt groszy) złotych to jest łącznie w kwocie 61,50 (słownie: sześćdziesiąt jeden złotych pięćdziesiąt groszy) z tytułu czynności administracyjnych związanych z zawarciem umowy i rozwiązaniem jej z przyczyn leżących wyłącznie po stronie Użytkownika.

VI. Prawa i obowiązki

6.1. Użytkownik oświadcza, że zapoznał się z ofertą usług Compens. Użytkownik jako konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa na podstawie Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. [Dz. U. nr 22 poz. 271 ze zm.] może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy. Użytkownik oświadcza, iż wraz z akceptacją Regulaminu otrzymał wzór odstąpienia od umowy.

6.2. W celu skutecznego wyegzekwowania wypłaty odszkodowania, niezbędna jest współpraca ze strony Użytkownika. Oznacza to, konieczność przekazywania Compens pełnych i dokładnych informacji od momentu upoważnienia Compens do występowania w imieniu Użytkownika oraz przez cały czas trwania postępowania sądowego.

6.3. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Compens odszkodowania w wypadku kiedy na skutek dostarczenia niepełnych lub nieprawdziwych danych roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego nie zostaną uwzględnione w wyniku podanie niepełnych lub nieprawdziwych danych.

6.4. W przypadku otrzymania od Podmiotu Zobowiązanego po podpisaniu umowy z Compens bezpośredniej płatności lub otrzymania odszkodowania w innej formie, np. vouchera, na Użytkowniku spoczywa obowiązek niezwłocznego kontaktu z Compens.

6.5. Po zawarciu umowy z Compens Użytkownik jest zobowiązany do zaprzestania wszelkich negocjacji z danymi Podmiotami Zobowiązanymi lub podmiotami ich reprezentujących.

6.6. Po zawarciu przez Użytkownika umowy z Compens, Użytkownik nie może powierzyć, wykonania części lub całości czynności związanych z dochodzeniem roszczeń objętych niniejszą umową innemu podmiotowi w okresie obowiązywania umowy.

6.7. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i rekompensatę szkód związanych z przekazaniem nieprawdziwych lub fałszywych danych, informacji lub dokumentów, lub fałszywym działaniem.

6.8. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i szkód wynikających z odpowiedzialności Compens w stosunku do osób trzecich z powodu przekazania jej nieprawdziwych lub fałszywych danych, dokumentów bądź informacji.

VII. Ograniczenie i Wyłączenie Odpowiedzialności

7.1. Compens nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za: straty wynikające z udostępnienia Compens niedokładnych, fałszywych informacji lub dokumentów; straty materialne, w tym utratę lub pomniejszenie zysków, dochodów, przychodów, produkcji, spodziewanych oszczędności, umów lub możliwości biznesowych; utratę lub uszkodzenie jakichkolwiek danych, bazy danych lub oprogramowania, pośrednie lub wtórne straty lub szkody.

7.2. W przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Compens jest uprawniona do  zawieszenia dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu na podstawie adresu IP użytkownika i / lub wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Użytkownikowi.

VIII. Reklamacje

8.1. Wszelkie reklamacje związane ze świadczeniem za pośrednictwem Serwisu Usług należy składać na adres Compens wskazany w na stronie www.AirCashBack.com.

8.2. Reklamacja składana przez Użytkownika w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Usług przez Compens, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej oraz określać:

a) dane Użytkownika , w sposób umożliwiający jego identyfikację,

b) przedmiot reklamacji,

c) okoliczności uzasadniające reklamację.

8.3. Z zakresu reklamacji wyłączone są następujące wady, usterki i nieprawidłowości związane z korzystaniem z Usługi, a wynikające:

a) z błędów lub pomyłek Użytkownika,

b) z nieprawidłowego funkcjonowania przeglądarki internetowej lub łącz telekomunikacyjnych,

c) z posiadania przez Użytkownika łącz telekomunikacyjnych o zbyt niskiej przepustowości lub przepływności,

d) z działalności podmiotów trzecich, za których działania Compens nie odpowiada.

8.4. Compens rozpatrzy reklamację w terminie 30 dni roboczych od daty jej doręczenia, a następnie prześle Użytkownikowi odpowiedź, wskazującą sposób rozstrzygnięcia reklamacji wraz z uzasadnieniem.

8.5. W sytuacji, gdy podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, Compens zwraca się, przed rozpatrzeniem reklamacji do składającego reklamację o jej uzupełnienie. Czas udzielania dodatkowych wyjaśnień przez Użytkownika przedłuża okres rozpatrywania reklamacji.

8.6. W przypadku niemożności rozpatrzenia reklamacji w terminie określonym w ust. 11.4, Compens informuje o tym Użytkownika, podając przyczynę przedłużenia terminu oraz przewidziany czas udzielenia odpowiedzi.

IX. Postanowienia końcowe

9.1. Regulamin wchodzi w życie z dniem publikacji w Serwisie i od tego dnia będzie miał zastosowanie do umów zawieranych z Compens.

9.2. Compens. ma prawo do jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie 7 dni od umieszczenia zmienionego Regulaminu w Serwisie.

9.3. Jeśli dowolne postanowienie zawarte w Regulaminie jest lub stanie się nieważne, bezprawne lub nieegzekwowalne, fakt ten nie będzie mieć żadnego wpływu na ważność pozostałych postanowień Regulaminu.

9.4. Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie przeniesienie, przekazywanie, cesję lub w inny sposób wypełnienie praw i/lub obowiązków Compens wynikających z Regulaminu bez wcześniejszego powiadomienia o tym Użytkownika.

9.5. Użytkownik nie może przenieść, przekazywać, wykonać cesji lub w inny sposób wypełnić praw i/lub obowiązków wynikających z Regulaminu.

9.6. Jeśli którekolwiek z postanowień Regulaminu zostanie uznane przez jakikolwiek sąd lub inny właściwy organ za niezgodne z prawem i/lub niewykonalne, pozostałe postanowienia Regulaminu będą nadal obowiązywać. Jeżeli którekolwiek niezgodne z prawem i/lub niewykonalne postanowienie byłoby zgodne z prawem lub wykonalne, jeśli jakaś jego część zostałaby usunięta, część ta uznana zostanie za usuniętą, a pozostała część postanowienia będzie nadal w mocy.

9.7. Regulamin stanowi całość umowy między Użytkownikiem a Compens w związku z korzystaniem z Serwisu i zgłoszeniem roszczenia przez Użytkownika i zastępują wszystkie wcześniejsze umowy w odniesieniu do korzystania z tego Serwisu.

9.8. Regulamin podlega prawu polskiemu, a wszelkie spory związane z Regulaminem rozstrzygał będzie polski sąd powszechny.

9.9. Regulamin stanowi Umowę pomiędzy Użytkownikiem a Compens. Zgłoszenie roszczenia w Serwisie oznacza, że Użytkownik zrozumiał i akceptuję wszelkie postanowienia Regulaminu.

Zmiana regulaminu AirCashBack | Stary regulamin

2015-07-01

Z dniem 1 lipca 2015 uległ zmianie regulamin świadczenia usług przez AirCashBack.

W nowym regulaminie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na zapisy wyrażone w punktach:

- 4.5;

- 4.5.1;

- 5.1.1;

- 5.7.

Ważne: Z uwagi na wymogi wynikające z ustawy o świadczeniu usług elektronicznych, poniżej przedstawiamy poprzednią wersję regulaminu, która obowiązywała w AirCashBack od 1 września 2014 do 30 czerwca 2015:

 

Regulamin świadczenia usług

I. Postanowienia ogólne

1.1. Niniejszy regulamin (dalej jako „Regulamin”) określa zasady korzystania przez Użytkowników z serwisu internetowego, obejmującego w szczególności oprogramowanie dostępne pod adresem www.AirCashBack.com (dalej jako: „Serwis” lub „Serwis internetowy”).

1.2. Właścicielem Serwisu jest Compens Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, wpisaną do KRS pod numer 0000475344 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy Spółki wynosi 90.000,00 złotych; NIP: 525-256-06-52; REGON: 146758821 (dalej jako „Compens”)

1.3. Użytkownikiem w rozumieniu Regulaminu jest każdy podmiot korzystający w jakikolwiek sposób z Serwisu lub Usług, a także podmiot, który zawiera albo zawarł umowę o świadczenie Usług oraz podmiot, w imieniu i na rzecz którego została zawarta taka umowa.

1.4. Za pośrednictwem Serwisu Compens świadczy usługi (dalej jako: „Usługi”) polegające, w szczególności na: weryfikacji zgodności roszczenia z rozporządzeniem WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów (dalej zwanego „Rozporządzeniem”), pomoc w uzyskaniu wypłaty odszkodowania przez podmiot do tego zobowiązany (zwany dalej „Podmiot Zobowiązany”) na podstawie Rozporządzenia.

1.5. Korzystając z Serwisu Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie postanowienia Regulaminu. Aby korzystać z Serwisu Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, dlatego korzystając z niego Użytkownik gwarantuje, że spełnia ten warunek. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez Użytkownika w imieniu osób trzecich, odpowiada za to, że jest przez te osoby prawidłowo umocowany do reprezentacji.

1.6. Compens zastrzega sobie prawo ograniczenia dostępu do wybranych Usług oferowanych za pośrednictwem Serwisu dla Użytkowników, którzy naruszą postanowienia Regulaminu.

II. Zasady dostępu do Serwisu oraz wymagania techniczne

2.1. Dostęp do części ogólnodostępnej Serwisu posiadają wszyscy użytkownicy sieci Internet bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności.

2.2. Compens zastrzega sobie prawo wyodrębnienia zasobów Serwisu, do których pełnego dostępu nie będą posiadali Użytkownicy. Compens zastrzega sobie prawo do przejściowego zaprzestania świadczenia całości lub części usług.

2.3. Korzystanie z Serwisu możliwe jest pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny Użytkownika minimalnych wymagań technicznych.

2.4. Compens nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne, bądź ograniczenia techniczne występujące w sprzęcie komputerowym, z którego korzysta Użytkownik, a które uniemożliwiają, lub utrudniają Użytkownikowi korzystanie z Serwisu i oferowanych za jego pośrednictwem Usług.

2.5. Wejście do Serwisu, umożliwiające Użytkownikowi sprawdzenie w czasie rzeczywistym stanu zgłoszonego przez niego roszczenia jest możliwe tylko po wcześniejszym zawarciu umowy między Compens a Użytkownikiem. Korzystanie z ww. usługi następuje po każdorazowym zalogowaniu się do Serwisu przy pomocy posiadanego loginu i hasła. Logowanie do Serwisu odbywa się poprzez panel logowania dostępny na stronie internetowej www.AirCashBack.com.

2.6. Użytkownik winien dochować należytej staranności w celu zabezpieczenia zarówno loginu jak i hasła, przy czym informacje o tych danych nie powinny być dostępne dla osób trzecich, aby uniemożliwić im nieuprawniony dostęp do Usługi.

2.7. W przypadku, gdy Użytkownik zapomni lub zagubi login i / lub hasło, Compens umożliwia Użytkownikowi odtworzenie loginu i przydzielenie nowego „hasła”. Adres e-mail, pod którym możliwe jest odtworzenie loginu i uzyskanie nowego hasła zamieszczony jest na stronie internetowej www.AirCashBack.com/login

III. Ogólne zasady korzystania z Serwisu i Usług

3.1. Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z Serwisu w sposób zgodny z Regulaminem, powszechnie obowiązującym prawem, ogólnymi zasadami korzystania z sieci Internet oraz celami utworzenia Serwisu internetowego, a w szczególności w sposób nienaruszający praw osób trzecich oraz praw i interesów Compens.

3.2. Użytkownik zobowiązany jest w szczególności do:

a) korzystania z Serwisu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

b) niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub / i umieszczanie w Serwisie nie zamówionej informacji handlowej (tzw. spam); kilkukrotna rejestracja Użytkownika w Serwisie; korzystanie z kont innych Użytkowników lub udostępnianie swojego konta innym Użytkownikom; podejmowanie czynności informatycznych, lub wszelkich innych czynności mających na celu wejście w posiadanie haseł innych Użytkowników,

c) korzystania z Serwisu w sposób nieuciążliwy dla innych Użytkowników, oraz dla Compens, z poszanowaniem ich dóbr osobistych (w tym prawa do prywatności) i wszelkich przysługujących im praw.

3.3. Użytkownikowi nie przysługuje prawo do powielania, modyfikacji oprogramowania, ingerowania w zapis informatyczny oraz najmu, dzierżawy lub innych form przekazywania Serwisu internetowego wraz z zawartymi w nim danymi. Użytkownik nie może również udostępniać Serwisu internetowego lub zawartych w nim danych z serwerów ftp, http, na stronach www, oraz za pośrednictwem innych mechanizmów i urządzeń, za pomocą których byłyby one dostępne dla innych osób niż Użytkownik.

3.4. Użytkownik nie może rozpowszechniać Serwisu internetowego, ani w żaden inny sposób wprowadzać go do obrotu, w całości, ani też w żadnej jego części.

3.5. Użytkownik nie może korzystać z Usług:

- w sposób niezgodny z charakterem i przeznaczeniem Usług,

- w sposób prowadzący do popełnienia czynu zabronionego w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa,

- w sposób godzący w integralność Serwisu lub systemu informatycznego Compens,

- wbrew postanowieniom Regulaminu oraz powszechnie obowiązującego prawa.

3.6. W przypadku stwierdzenia, że Użytkownik narusza postanowienia pkt. 3.2.-3.5., Compens może niezwłocznie zablokować jego konto, ma również prawo podjąć wszelkie działania prowadzące do naprawienia poniesionej w związku z tym szkody.

3.7. Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za czynności wykonane w ramach Serwisu przy pomocy ważnego loginu oraz hasła.

3.8. Compens przysługują wszelkie prawa, w szczególności prawa autorskie do Serwisu internetowego oraz do struktury baz danych w nim zawartych. Serwis oraz wchodzące w jego skład oprogramowanie wraz z dokumentacją oraz dane są chronione przepisami prawa polskiego oraz przepisami konwencji międzynarodowych, ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi.

3.9. Nie wolno Użytkownikowi dokonywać żadnych czynności mających na celu zbieranie informacji dotyczących Serwisu bez uzyskania od Compens pisemnego pozwolenia.

3.10. Nie wolno Użytkownikowi używać Serwisu celem transmisji lub wysyłki niezamawianych informacji komercyjnych lub marketingowych.

3.11. Compens nie gwarantuje prawidłowości informacji zawartych w Serwisie. Nie gwarantuje również, że materiał zawarty na stronie jest uaktualniany czy dostępny. Compens nie udziela jakichkolwiek gwarancji dotyczących strony i jej użytku włącznie z gwarancjami dorozumianymi przez prawo odnośnie jakości, dbałości czy umiejętności.

IV. Procedura obsługi roszczenia

4.1. Formularz zgłoszeniowy roszczenia jest udostępniany bez zobowiązań i nie może być traktowany jako umowa czy zaproszenie do zawarcia umowy. W chwili złożenia roszczenia Użytkownik gwarantuje, że jest upoważniony do zawarcia umowy z Compens.

4.2. Za moment zawarcia Umowy uważa się moment w którym, po weryfikacji roszczenia, Compens przyjmie roszczenie Użytkownika poprzez odesłanie mailem informacji zwrotnej, bądź zacznie działać w jego imieniu. Compens zastrzega prawo do odmowy przyjęcia roszczenia bez podania powodu odmowy.

4.3. Niezbędne dane można wprowadzić za pośrednictwem strony: www.AirCashBack.com.

4.4. Po zawarciu umowy Usługobiorca jest obowiązany dostarczyć oryginały wskazanych przez niego dokumentów i danych niezbędnych do realizacji Usługi.

4.5. W przypadku nie dostarczenia oryginałów dokumentów i danych wskazanych przez w terminie 30 dni od zawarcia umowy 

 

4.6. Z zastrzeżeniem wynikającym z art. 4.4. i 4.5., w momencie otrzymania kopii pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu Użytkownika, Compens podejmuje działania niezbędne do zaspokojenia roszczeń Użytkownika.

4.7. Umowa zawarta zostaje na czas potrzebny do całkowitego wyegzekwowania należnych Użytkownikowi świadczeń, które przez Użytkownika zostały zgłoszone. Użytkownik uprawniony jest do wypowiedzenia przedmiotowej umowy z ważnych powodów, jednakże w takiej sytuacji zobowiązany jest zwrócić Compens poniesione przez niego wydatki, które Compens poczynił w celu należytego wykonania umowy oraz uiścić część wynagrodzenia odpowiadającego wysokości dotychczasowego nakładu i czasu pracy Compens.

4.8. Jeśli Podmiot Zobowiązany nie wypłaci odszkodowania ani nie złoży akceptowalnej oferty w okresie wyznaczonym przez Compens, Compens jest uprawniona do wszczęcia postępowania sądowego lub administracyjnego mającego na celu wypłatę należnego odszkodowania. Użytkownik wyraża zgodę na zawarcie przez Compens wszelkich ugód pozasądowych oraz sądowych w jego imieniu, wyboru rodzaju świadczenia jakie spełnić winien Podmiot Zobowiązany oraz wysokość świadczenia.

4.9. W razie konieczności wystawienia odrębnego pełnomocnictwa do występowania przed sądem, Użytkownik jest zobowiązany do udzielenia takiego pełnomocnictwa.

4.10.  Wszelkie koszty sądowe w związku z ewentualnym postępowaniem sądowym pokrywa za Użytkownika oraz w jego imieniu Compens. W przypadku wydania orzeczenia zasądzającego odszkodowanie lub inne świadczenia na rzecz Użytkownika, Compens przysługują: zwrot wszelkich faktycznie poniesionych za Użytkownika kosztów sądowych, przyznane przez sąd koszty zastępstwa procesowego.

V. Koszty i opłaty

5.1. Złożenie roszczenia jest całkowicie bezpłatne.

5.2. Compens przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20,33 % netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj. 25 % brutto (słownie: dwadzieścia pięć procent brutto), licząc od wartości uzyskanych dla Użytkownika świadczeń, ulg, skont, rabatów, voucherów, odsetek itp. Compens ma prawo do zatrzymania vouchera do momentu wypłaty pełnej prowizji na rzecz Compens.

5.3. Compens zobowiązuje się do przekazania Użytkownikowi uzyskanych świadczeń po uprzednim potrąceniu należnego Compens wynagrodzenia w terminie 15 dni roboczych od ich otrzymania, przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Użytkownika. Wszelkie koszty przelewu pokrywa Użytkownik.

5.4. W przypadku otrzymania odszkodowania przez Użytkownika bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, Użytkownik zobowiązuje się do poinformowania o tym Compens i zapłaceniu opłaty za usługę w wysokości 25% brutto otrzymanej kwoty odszkodowania. Opłata za usługę jest płatna w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania odszkodowania.

5.5. W przypadku braku płatności przez Użytkownika w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odszkodowania bezpośrednio od Podmiotu Zobowiązanego, czy firmy go reprezentującej, należne wynagrodzenie ulega podwyższeniu do wysokości 30% netto powiększone o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług VAT tj 36,9 % brutto (słownie: trzydzieści sześć i dziewięć dziesiątych procent brutto) wartości zgłoszonego roszczenia.

5.6. Użytkownik pokrywa wszelkie koszty wynikające z konwersji euro na inną walutę.

VI. Prawa i obowiązki

6.1. Użytkownik oświadcza, że zapoznał się z ofertą usług Compens. Użytkownik jako konsument który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa na podstawie Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. [Dz. U. nr 22 poz. 271 ze zm.] może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia niniejszej umowy. Użytkownik oświadcza, iż wraz z akceptacją Regulaminu otrzymał wzór odstąpienia od umowy.

6.2. W celu skutecznego wyegzekwowania wypłaty odszkodowania, niezbędna jest współpraca ze strony Użytkownika. Oznacza to, konieczność przekazywania Compens pełnych i dokładnych informacji od momentu upoważnienia Compens do występowania w imieniu Użytkownika oraz przez cały czas trwania postępowania sądowego.

6.3. Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Compens odszkodowania w wypadku kiedy na skutek dostarczenia niepełnych lub nieprawdziwych danych roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego nie zostaną uwzględnione w wyniku podanie niepełnych lub nieprawdziwych danych.

6.4. W przypadku otrzymania od Podmiotu Zobowiązanego po podpisaniu umowy z Compens bezpośredniej płatności lub otrzymania odszkodowania w innej formie, np. vouchera, na Użytkowniku spoczywa obowiązek niezwłocznego kontaktu z Compens.

6.5. Po zawarciu umowy z Compens Użytkownik jest zobowiązany do zaprzestania wszelkich negocjacji z danymi Podmiotami Zobowiązanymi lub podmiotami ich reprezentujących.

6.6. Po zawarciu przez Użytkownika umowy z Compens, Użytkownik nie może powierzyć, wykonania części lub całości czynności związanych z dochodzeniem roszczeń objętych niniejszą umową innemu podmiotowi w okresie obowiązywania umowy.

6.7. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i rekompensatę szkód związanych z przekazaniem nieprawdziwych lub fałszywych danych, informacji lub dokumentów, lub fałszywym działaniem.

6.8. Użytkownik wyraża zgodę na zwrot poniesionych przez Compens kosztów i szkód wynikających z odpowiedzialności Compens w stosunku do osób trzecich z powodu przekazania jej nieprawdziwych lub fałszywych danych, dokumentów bądź informacji.

VII Ograniczenie i Wyłączenie Odpowiedzialności

7.1. Compens nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za: straty wynikające z udostępnienia Compens niedokładnych, fałszywych informacji lub dokumentów; straty materialne, w tym utratę lub pomniejszenie zysków, dochodów, przychodów, produkcji, spodziewanych oszczędności, umów lub możliwości biznesowych; utratę lub uszkodzenie jakichkolwiek danych, bazy danych lub oprogramowania, pośrednie lub wtórne straty lub szkody.

7.2. W przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Compens jest uprawniona do  zawieszenia dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu do strony internetowej, zablokowania dostępu na podstawie adresu IP użytkownika i / lub wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Użytkownikowi.

VIII. Reklamacje

8.1. Wszelkie reklamacje związane ze świadczeniem za pośrednictwem Serwisu Usług należy składać na adres Compens wskazany w na stronie www.AirCashBack.com.

8.2. Reklamacja składana przez Użytkownika w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Usług przez Compens, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej oraz określać:

a) dane Użytkownika , w sposób umożliwiający jego identyfikację,

b) przedmiot reklamacji,

c) okoliczności uzasadniające reklamację.

8.3. Z zakresu reklamacji wyłączone są następujące wady, usterki i nieprawidłowości związane z korzystaniem z Usługi, a wynikające:

a) z błędów lub pomyłek Użytkownika,

b) z nieprawidłowego funkcjonowania przeglądarki internetowej lub łącz telekomunikacyjnych,

c) z posiadania przez Użytkownika łącz telekomunikacyjnych o zbyt niskiej przepustowości lub przepływności,

d) z działalności podmiotów trzecich, za których działania Compens nie odpowiada.

8.4. Compens rozpatrzy reklamację w terminie 30 dni roboczych od daty jej doręczenia, a następnie prześle Użytkownikowi odpowiedź, wskazującą sposób rozstrzygnięcia reklamacji wraz z uzasadnieniem.

8.5. W sytuacji, gdy podane w reklamacji dane lub informacje wymagają uzupełnienia, Compens zwraca się, przed rozpatrzeniem reklamacji do składającego reklamację o jej uzupełnienie. Czas udzielania dodatkowych wyjaśnień przez Użytkownika przedłuża okres rozpatrywania reklamacji.

8.6. W przypadku niemożności rozpatrzenia reklamacji w terminie określonym w ust. 11.4, Compens informuje o tym Użytkownika, podając przyczynę przedłużenia terminu oraz przewidziany czas udzielenia odpowiedzi.

IX. Postanowienia końcowe

9.1. Regulamin wchodzi w życie z dniem publikacji w Serwisie i od tego dnia będzie miał zastosowanie do umów zawieranych z Compens.

9.2. Compens. ma prawo do jednostronnej zmiany Regulaminu. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie 7 dni od umieszczenia zmienionego Regulaminu w Serwisie.

9.3. Jeśli dowolne postanowienie zawarte w Regulaminie jest lub stanie się nieważne, bezprawne lub nieegzekwowalne, fakt ten nie będzie mieć żadnego wpływu na ważność pozostałych postanowień Regulaminu.

9.4. Użytkownik wyraża zgodę na wszelkie przeniesienie, przekazywanie, cesję lub w inny sposób wypełnienie praw i/lub obowiązków Compens wynikających z Regulaminu bez wcześniejszego powiadomienia o tym Użytkownika.

9.5. Użytkownik nie może przenieść, przekazywać, wykonać cesji lub w inny sposób wypełnić praw i/lub obowiązków wynikających z Regulaminu.

9.6. Jeśli którekolwiek z postanowień Regulaminu zostanie uznane przez jakikolwiek sąd lub inny właściwy organ za niezgodne z prawem i/lub niewykonalne, pozostałe postanowienia Regulaminu będą nadal obowiązywać. Jeżeli którekolwiek niezgodne z prawem i/lub niewykonalne postanowienie byłoby zgodne z prawem lub wykonalne, jeśli jakaś jego część zostałaby usunięta, część ta uznana zostanie za usuniętą, a pozostała część postanowienia będzie nadal w mocy.

9.7. Regulamin stanowi całość umowy między Użytkownikiem a Compens w związku z korzystaniem z Serwisu i zgłoszeniem roszczenia przez Użytkownika i zastępują wszystkie wcześniejsze umowy w odniesieniu do korzystania z tego Serwisu.

9.8. Regulamin podlega prawu polskiemu, a wszelkie spory związane z Regulaminem rozstrzygał będzie polski sąd powszechny.

9.9. Regulamin stanowi Umowę pomiędzy Użytkownikiem a Compens. Zgłoszenie roszczenia w Serwisie oznacza, że Użytkownik zrozumiał i akceptuję wszelkie postanowienia Regulaminu.

 

Czas na zmiany!

2015-05-19

Właściciel AirCashBack zmienia siedzibę.

Po blisko 2 latach od rozpoczęcia swojej działalności, Compens Sp. z o.o., właściciel i wykonawca usługi świadczonej pod nazwą AirCashBack, podjął decyzję o zmianie siedziby rejestrowej. 

Od 1 czerwca 2015 r. siedziba spółki będzie znajdować się w Warszawie przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 8 w wieżowcu Oxford Tower.

"Sądowe niespodzi(ew)anki", czyli czym zaskakuje nas Sąd Rejonowy we Wrocławiu.

2014-09-11

Poniższa informacja może zainteresować przede wszystkim tych spośród naszych klientów, których opóźnienie lub odwołanie lotu spotkało na lotnisku we Wrocławiu. Tym niemniej, ze względu na jej niekwestionowany koloryt i dużą dozę zaskoczenia, jaka się z nią wiąże, publikujemy ją do powszechnej wiadomości na facebook'u.

W chwili obecnej pracownicy AirCashBack intensywnie pracują nad rozwiązaniem problemu jaki ostatnimi czasy został wygenerowany przez organy orzekające Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Problem ten wynika z faktu, że wrocławski Sąd - co mocno nas zaskoczyło - kilka miesięcy temu postanowił zakwestionować orzecznictwo polskiego Sądu Najwyższego (!), z którego wynika jednoznacznie, że polskie sądy powszechne są właściwe do orzekania w sprawach odszkodowawczych pasażerów linii lotniczych. 

*dla zainteresowanych przytaczamy tutaj fragment właściwego orzeczenia Sądu Najwyższego z 7 lutego 2014 r (sygnatura akt: III CZP 113/13):

"W sprawie, w której pasażer domaga się od przewoźnika lotniczego odszkodowania za opóźniony lot na podstawie art. 7 Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego Rozporządzenie (EWG) nr 295/91 (Dz.U. U E. L z dnia 17 lutego 2004 r. s. 1 i n.) zachodzi przemienność drogi postępowania przed sądami powszechnymi lub przed Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego".

Od momentu wydania ww. orzeczenia, wszystkie Sądy, z jakimi mamy okazję mieć styczność, dostosowały się do jego treści, uznając siebie - w razie zaistnienia takiej potrzeby - za właściwe do rozpatrywania spraw odszkodowawczych wnoszonych z powództwa pasażerów linii lotniczych, których lot uległ opóźnieniu lub został odwołany.

Wrocławski Sąd Rejonowy jest jedyną napotkaną przez nas dotychczas instytucją, która kwestionuje przytoczone powyżej orzecznictwo Sądu Najwyższego, uznając siebie za niewładny do orzekania w opisanych tutaj sprawach. Stanowisko to, w naszej opinii pozbawione logicznego uzasadnienia, oczywiście zostało już przez nas zaskarżone i podlega weryfikacji przed organem wyższej instancji. 

Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że cały zespół AirCashBack dokłada wszelkiej należnej staranności, aby czas trwania postępowań we wszystkich prowadzonych przez nas sprawach odszkodowawczych, rozpatrywanych tak we Wrocławiu jak i w innych Sądach, był skracany do niezbędnego minimum. Dbamy o to, aby dotychczasowe stanowisko wrocławskiego Sądu zostało możliwie jak najszybciej zweryfikowane, tym samym otwierając nam drogę do wypłaty naszym klientom należnych im odszkodowań.

"Lepszy wróbel w garści..."? Niestety, nie tym razem!

2014-09-08

Kilka słów o tym, jakie sposoby mają linie lotnicze na ograniczanie kwot odszkodowań za opóźniony, odwołany lot lub za odmowę wejścia na pokład.

Często zdarza się, że pasażerowie opóźnionych lub odwołanych lotów, chcący dochodzić należnego im odszkodowania (w wysokości 250, 400 lub 600 Euro /os.) niespodziewanie odstępują od przysługujących im roszczeń po tym, jak przedstawiciele linii lotniczych lub współpracujących z nimi biur podróży, zaproponują im zawarcie ugody, której wartość stanowi ułamek należnego odszkodowania (np. oferując podróżującym, zamiast należnych 400 Euro, płatną z góry kwotę 30 (!) Euro, w zamian za zrzeczenie się roszczeń wobec przewoźnika). Co zaskakujące, bardzo wielu podróżujących godzi się na takie warunki. Oznaka rozsądku czy naiwności? 

Opiszmy to na ciekawym przykładzie sprzed kilku dni:

24 sierpnia 2014 r., kilkadziesiąt osób podróżujących liniami lotniczymi Small Planet (P7 8341) z Katowic do Palma de Mallorca, musiało znosić trudy wielogodzinnego opóźnienia swojego lotu. Zmęczeni i rozdrażnieni pasażerowie, dzięki szybkiej interwencji AirCashBack, zostali poinformowani o przysługującym im prawie do odszkodowania, wynoszącym 400 Euro (ponad 1650 zł) od osoby. Niemal wszyscy uczestnicy lotu wyrazili chęć dochodzenia odszkodowania. Niestety, linie lotnicze wraz ze współpracującymi biurami podróży (m.in. Exim Tours), świadome skali roszczeń niezadowolonych pasażerów i idących za tym dla nich w parze konsekwencji finansowych, zdecydowały się na zaproponowanie podróżującym zawarcia ugody w wysokości 30 Euro (ok. 125 zł) od osoby (niecała 1/13 należnego odszkodowania), informując zdezorientowanych pasażerów, że możliwość uzyskania pełnego odszkodowania jest zdarzeniem przyszłym i bardzo niepewnym. W odpowiedzi bardzo wielu uczestników lotu P7 8341, nieświadomych tego, że narażają się na wprowadzenie w błąd, zgodziło się na podpisanie krzywdzącej ugody. 

Biorąc pod uwagę ww. zdarzenie, oraz mając świadomość tego, jak często polscy pasażerowie (i klienci, w ogóle) są wykorzystywani przez przedsiębiorców z powodu nieświadomości swych praw, pragniemy podkreślić, że zakończone sukcesem dochodzenie odszkodowań od linii lotniczych w pełnej wysokości NIE JEST zdarzeniem niepewnym. Przysługujące Państwu uprawnienia podlegają możliwości skutecznej egzekucji na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Proces likwidacji szkód lotniczych jest procesem długotrwałym, mogącym trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, nie zmienia to jednak faktu, że czas ten pozwala na uzyskanie przez Państwa odszkodowań w pełnej, należnej wysokości. 

Na zakończenie wskazówka - jeżeli na lotnisku lub w hotelu zdarzy się, że organizator wycieczki / przedstawiciel linii lotniczych zaproponuje Państwu zawarcie nieatrakcyjnej cenowo ugody w zamian za odstąpienie od roszczeń odszkodowawczych za opóźniony lub odwołany lot, NIE zgadzajcie się na to. Warto pamiętać, że propozycja zawarcia ugody ze strony linii lotniczych pojawia się dopiero wtedy, gdy mają one świadomość, że ich odpowiedzialność odszkodowawcza (co za tym idzie - konieczność wypłacenia pasażerom pełnej wartości odszkodowania) jest bezdyskusyjna.

Do kiedy można występować z roszczeniem za opóźniony lot? Sąd Najwyższy unika odpowiedzi

2014-08-22

Wciąż nie wiadomo, 
po ilu latach przedawnia się roszczenie o ryczałtowe odszkodowania za opóźnienie w osobowym ruchu lotniczym.

21 sierpnia 2014 Sąd Najwyższy w Warszawie odmówił podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie prawne, w jakim terminie ulega przedawnieniu roszczenie pasażera do przewoźnika lotniczego o zryczałtowane odszkodowania za opóźniony lot.

Powyższe znacza, że w dalszym ciągu nie mamy pełnej jasności co do tego, w jakim terminie podróżujący z Polski, poszkodowani pasażerowie mogą występować z roszczeniem odszkodowawczym do linii lotniczych.

Warto zwrócić uwagę, że brak przejrzystej regulacji w powyższym temacie skazuje konsumentów na dalsze tkwienie w braku pewności prawnej co do przysługujących im praw, poważnie utrudniając dochodzenie odszkodowań wszystkim tym, którzy zdecydowali się na likwidację poniesionej szkody na długo po terminie, w którym miało miejsce opóźnienie. 

W związku z utrzymującym się stanem niejasności co do terminów przedawnienia roszczeń, AirCashBack kontynuuje dochodzenie roszczeń dla wszystkich klientów, którzy zdecydują się na powierzenie nam swojej sprawy w terminie do 2 lat od daty opóźnienia samolotu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat problemu przedawnienia roszczeń pasażerskich, zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym kilka miesięcy temu w dzienniku "Rzeczpospolita":

http://prawo.rp.pl/artykul/794029,1111989-Rok-czy-10-lat-na-odszkodowanie-za-spozniony-lot.html?referer=redpol

Parlament Europejski wzmacnia prawa pasażerów w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot

2014-03-03

Pasażerom łatwiej byłoby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot, odszkodowanie za odwołany lot lub pozostawienie ich samym sobie, a linie lotnicze otrzymałyby jasne wytyczne, jak obsługiwać skargi, zgodnie z projektem przepisów przegłosowanym niedawno przez Parlament, zgodnie z procedurą pierwszego czytania.

„Prawa dla pasażerów linii lotniczych dotyczą, w praktyce, każdego obywatela UE. Jest to historia walki Dawida z Goliatem, ponieważ tylko 2% pasażerów otrzymuje rekompensatę po złożeniu skargi na linię lotniczą. Uważam, że w tekście, który przegłosowaliśmy dzisiaj osiągnięta została właściwa równowaga pomiędzy prawami linii lotniczych i pasażerów. Wzmocniliśmy ochronę klientów, nie zapominając jednak, że linie lotnicze potrzebują pewnej elastyczności, aby sprawnie funkcjonować”, powiedział Georges Bach (EPP, LU), odpowiedzialny za sprawozdanie.

Zgodnie z przepisami, które zmienione zostały przez projekt, każda linia lotnicza musiałaby wyznaczyć pracowników, obecnych na lotnisku i odpowiedzialnych za informowanie pasażerów o ich prawach, procedurach składania skarg, a także za udzielanie pomocy w przypadku zwrotu pieniędzy lub konieczności zmiany trasy. Pasażerowie mogliby też składać skargi bezpośrednio u tych osób, również w przypadku zagubionego lub zniszczonego bagażu.

Zmiany planu podróży

Jeśli loty są opóźnione, informacje o zmianach powinny zostać przedstawione pasażerom nie później niż 30 minut po planowanym czasie odlotu.

Pasażerowie, którzy posiadają bilet na lot powrotny, będą mieli prawo do skorzystania z niego, nawet, jeśli bilet do miejsca przeznaczenia nie został wykorzystany.

Skargi

Brak odpowiedzi linii lotniczej na skargę w przeciągu 2 miesięcy, oznaczałoby akceptację roszczeń. Linie lotnicze używające argumentu „nadzwyczajnych okoliczności”, aby nie płacić rekompensat, będą musiały przedstawić pasażerowi dokładne wyjaśnienie na piśmie. Projekt zawiera wyczerpującą listę okoliczności, które mogą być uznane za „nadzwyczajne”, włączając w to: zamieszki, nieprzewidziane strajki, czy obecność ptaków. W przypadku długotrwałych nadzwyczajnych okoliczności, takich jak popioły wulkaniczne w powietrzu, w 2010 roku, odpowiedzialność linii lotniczych za opłaty związane z zakwaterowaniem pasażerów, będzie ograniczona do 5 nocy.

Bankructwa

Aby zapewnić, że pasażerowie nie zostaną pozostawieni sami sobie w przypadku bankructwa linii lotniczej, Parlament wprowadził wymóg posiadania przez przewoźników funduszu gwarancyjnego lub ubezpieczenia na tę okoliczność.

Lepsza kontrola stosowania przepisów

Właściwe organy krajowe powinny zostać wyposażone w kompetencje, które umożliwią im nakładanie kar na przewoźników, naruszających prawa pasażerów oraz ocenę raportów składanych przez linie lotnicze, na temat i pomocy udzielonej pasażerom, w przypadku opóźnionego lotu, czy odwołanego lotu.

Kolejne kroki

Głosowanie potwierdziło stanowisko Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu. Zgodnie z procedurą współdecyzji, Rada może przyjąć pozycję Parlamentu, lub przedstawić własne stanowisko, do dalszych rozmów z Parlamentem.

Komisja Europejska zmieni uprawnienia pasażerów linii lotniczych

2013-08-21

Nowy zakres uprawnień dla pasażerów linii lotniczych został zaprezentowany przez Komisję Europejską. Proponowane zmiany obejmują m.in. obowiązek przekierowania podróżujących do samolotów firm konkurencyjnych, w razie gdy lot opóźniony jest o więcej niż 12 godzin.

Przepisy precyzują również jakie okoliczności uważane są za wyłączające możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Na przykład, uszkodzenia mechaniczne samolotu nie będą do tej kategorii zaliczane, ale klęski żywiołowe oraz strajki kontroli ruchu już tak.

Zdaniem komisji, nowe przepisy, które mają stać się obowiązującym prawem dopiero w roku 2014, stanowić będą zarówno gwarancję większego poczucia bezpieczeństwa dla pasażerów jak i jasności co do zakresu uprawnień i obowiązków dla linii lotniczych.

„Najwyższa pora aby prawa pasażerów przestały obowiązywać wyłącznie na papierze” powiedział unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas.

Komisarz dodał także, iż w jego opinii priorytetem pasażerów jest po prostu sprawny powrót do domu lub innego zaplanowanego przez nich miejsca docelowego, określając jako rzecz najważniejszą skupienie się przez przewoźników na sprawnym informowaniu pasażerów, sprawowaniu nad nimi opieki i – w razie konieczności – zorganizowanie zmiany trasy podróży.

Mając powyższe na uwadze, liniom lotniczym ma być przyznana większa niż dotychczas ilość czasu na rozwiązanie problemów z wylotem – ma to zachęcić linie do tego, aby nie odwoływały przedwcześnie lotów, które napotkały opóźnienie.

Jedno nie ulega wątpliwości – standardy obsługi pasażerów opóźnionych lotów, jakie oferują obecnie przewoźnicy, muszą ulec poprawie.

 75% ankietowanych pasażerów opóźnionych lotów, stwierdziło, że należna im – jako klientom – troska ze strony przewoźnika w razie opóźnienia, tj. opieka, wyżywienie, zakwaterowanie, możliwość orzeźwienia się,  była zagwarantowana w mniej niż w 50% przypadków opóźnień.

Dalej z ankiety dowiadujemy się, że tylko niewielka część z badanych osób, które były uprawnione do odszkodowania z tytułu opóźnionego lub odwołanego lotu, ostatecznie otrzymała je (od 2 do 4% ankietowanych).

Badania wykazały również, że gdy pasażerowie decydowali się wnieść skargę do przewoźnika na zaistniałą szkodę, w ponad 20% przypadków nie otrzymywali oni jakiejkolwiek odpowiedzi od przewoźnika na zgłoszone przez nich roszczenie.

Źródło: Badania przeprowadzone przez organizacje konsumenckie w Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii w 2013 roku.

Zdaniem niektórych obserwatorów – „Komisja nie zajęła się omawianym problemem na poważnie. Skutkować to będzie tym, że linie lotnicze będą nadal traktować po macoszemu obowiązujące przepisy i idące za nimi w parze obowiązki. Komisja nie zaproponowała żadnych precyzyjnych sankcji za nieprzestrzeganie tworzonych przez siebie przepisów”, zwrócił uwagę Simon Calder, dziennikarz „Independent”

Calder dodał także (nie sposób się z nim nie zgodzić) – „Dopóki nie zostanie stworzony skuteczny mechanizm egzekwowania obowiązującego prawa, nie ma większego sensu tworzenie nowych regulacji”.

Europejskie Centrum Konsumenckie nie kwestionuje tego stanowiska – potwierdza ono przykry fakt, że dochodzenie należnych odszkodowań od przewoźników, przychodzi poszkodowanym pasażerom z dużym trudem.

Bardzo często linie lotnicze ignorują decyzje administracyjne, wydawane przez właściwe Krajowe Organy Administracyjne (w Polsce jest to Urząd Lotnictwa Cywilnego). W takich sytuacjach konsumentom pozostaje wyłącznie dochodzenie należnych im praw na drodze sądowej.

Komisja dąży również do przyspieszenia trybu rozpatrywania skarg pasażerów. Jak zwrócono uwagę, „głównym problemem dla pasażerów jest fakt, że pomimo mocnych uprawnień określonych w prawie UE, niemal zawsze napotykają oni trudności w ich egzekwowaniu, co tylko generuje u nich zrozumiałą frustrację, że przewoźnicy mają swój obowiązek odszkodowawczy za nic”. Stąd też bierze się pomysł, aby nałożyć na linie lotnicze obowiązek wysyłania potwierdzenia otrzymania reklamacji od pasażera w ciągu tygodnia od dnia jej wpłynięcia oraz obowiązek przedkładania oficjalnej odpowiedzi na reklamację w terminie dwóch miesięcy od dnia jej otrzymania.

Propozycje zmian w przepisach obejmują m.in.:

Roszczenie odszkodowawcze za opóźnienie lotu może być dochodzone w razie minimum pięciogodzinnego opóźnienia (obecnie są to trzy godziny) w stosunku do każdego lotu na terenie UE lub lotu międzynarodowego, krótszego niż 3500km.

Dla dłuższych lotów międzynarodowych, odszkodowanie będzie należne po upływie dziewięciu godzin opóźnienia – w stosunku do lotów do 6000 km, a po upływie 12 godzinach, w stosunku do dłuższych podróży.

Linie lotnicze będą również zobowiązane do informowania pasażerów o opóźnieniach a także do informowania o ich przyczynach, nie później niż na 30 minut po planowanej godzinie odlotu.

Niektórzy analitycy twierdzą, że w przyszłości planowane zmiany doprowadzą do znacznego podwyższenia kosztów podróży dla klientów.

„Ostatecznie to pasażerowie będą płacić za nowe zasady, ponieważ marże przewoźników są obecnie zbyt niskie na to aby wytrzymać konieczność wypłaty odszkodowań za nieprzewidziane zdarzenia na taką skalę”, stwierdził dr Ashley Steel, ekspert KPMG ds. transportu.

Wnioski zmian w przepisach podlegają zatwierdzeniu przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Mają one mieć zastosowanie wyłącznie do europejskich linii lotniczych.

W ubiegłym roku ponad 1,7 miliona pasażerów nie skorzystało z przysługującego im prawa!

2013-08-15

Chodzi o prawo do rekompensaty za przerwaną podróż samolotem z powodu opóźnienia lotu lub odwołania lotu. Linie lotnicze zaoszczędziły dzięki temu ponad 400 milionów Euro. Najwyższy czas to zmienić! Spójrzcie na wasze stare bilety i domagajcie się odszkodowania wstecz (w Polsce do 2 lat wstecz).

Z rozporządzenia 261/2004 można wywieść prawo do odszkodowania za odwołany lot, ale też odszkodowanie za opóźniony lot o ponad 3 godziny. Pasażerowie skwapliwie korzystają z tego prawa, a rozstrzygnięcia sądów wciąż budzą nowe kontrowersje.

Dążąc do ujednolicenia ochrony praw pasażerów linii lotniczych, Parlament Europejski i Rada uchwaliły rozporządzenie nr 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Rozporządzenie to stało się w ostatnim czasie przedmiotem kilku istotnych orzeczeń sądowych.

W wyniku rozstrzygnięcia przez TSUE w 2009 roku sprawy Sturgeon ukształtowała się rozszerzająca interpretacja tego aktu pozwalająca dochodzić odszkodowania nie tylko w przypadku odwołania, lecz także opóźnienia lotu o trzy godziny lub więcej.

Zwiększone obciążenia linii lotniczych operujących z lotnisk europejskich, w tym zwłaszcza wspólnotowych przewoźników lotniczych, a także kontrowersje prawne powstałe na bazie powyższego orzeczenia, stały się przyczyną wydania w ubiegłym roku wyroków zarówno przez TSUE, jak i sądy powszechne USA.

Wyrokiem z 23 października 2012 roku, rozpatrując połączone sprawy skierowane przez sąd niemiecki i angielski, Trybunał potwierdził, że pasażerowie, których lot został opóźniony o trzy lub więcej godzin, mają takie same prawo do odszkodowania jak pasażerowie, których lot został odwołany.

Trybunał nie przyjął argumentacji linii lotniczych, że ich odpowiedzialność w tym zakresie ogranicza Konwencja Montrealska. Sędziowie stwierdzili, że odszkodowanie na podstawie rozporządzenia 261/04 należy się nie tyle za samo opóźnienie, ile za brak komfortu i niedogodności związane z czasowym brakiem możliwości transportu. Trybunał uznał także, że wykładnia przyjęta w sprawie Sturgeon nie narusza takich podstawowych zasad prawa UE jak zasada pewności i proporcjonalności.

Z kolei 31 stycznia 2013 roku, w najnowszym orzeczeniu w sprawie odpowiedzialności przewoźników lotniczych, Trybunał orzekł, że linie lotnicze są zobowiązane do opieki nad pasażerem w wypadku odwołania lotu także w sytuacjach nadzwyczajnych. Chodziło o sytuację, gdy pył wulkaniczny uziemił samoloty nad Europą. Pewna klientka irlandzkich linii Ryanair na lot powrotny na trasie Faro – Dublin czekała aż… tydzień. Ryanair był nieubłagany i nawet, gdy samoloty powoli zaczęły się wznosić, loty na Faro okazały się nie być priorytetowe. Kobieta musiał przedłużyć zatem wakacje i wydać z własnej kieszeni ponad tysiąc euro na opłacenie hotelu, wyżywienia i transportu! Po powrocie zwróciła się więc do linii o odszkodowanie i zwrot tych kosztów. Ryanair stwierdził jednak, że nie ma ona do tego żadnego prawa. Zupełnie inaczej uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który zmusił Ryanair do pełnego zrekompensowania jej oczekiwania na lot, którego nie można było wykonać w związku w wybuchem wulkanu i dalszymi problemami logistycznymi przewoźnika. ETS uznał, że nawet wystąpienie wyjątkowego zjawiska nie może zwolnić przewoźnika z obowiązku zapewnienia odpowiedniej opieki pasażerowi, stąd też orzekł obowiązek wypłaty odszkodowania, którego wysokość ma określić w przyszłości irlandzki sąd.

Interesująca wydaje się także praktyka orzecznicza sądów USA uznających swoją jurysdykcję w sprawach wytaczanych przez rezydentów amerykańskich liniom europejskim operującym między Europą a USA. Przewoźnicy ci inkorporowali zasady wynikające z rozporządzenia 261/04 do swoich umów (warunków) przewozu i naruszenie tych umów (a nie sam unijny akt prawny) stanowiło podstawę prawną powództw kierowanych do sądów stanowych.

Wydane dotychczas wyroki nie są jednolite i zależą w zasadzie od sposobu implementacji reguł odpowiedzialności wynikających z rozporządzenia. W sprawach Iberia i Lufthansawstępne rozstrzygnięcia o Dz. Urz. UE L 46 z 17.02.2004 r. ukazały się niekorzystne dla przewoźników, gdyż ich warunki przewozu wprost odwoływały się do odszkodowania na podstawie rozporządzenia 261/04. Z kolei w sprawach BA i Alitalia powództwa zostały odrzucone ze względu na wyłączenia wynikające z tych warunków lub uregulowań taryfowych zatwierdzonych przez Departament Transportu USA.

Śmiało można stwierdzić, że regulacje zmierzające do wzmacniania ochrony praw konsumentów w sektorze przewozów lotniczych mają pełne wsparcie orzecznictwa europejskiego.

Trybunał Sprawiedliwości potwierdza, że należy się odszkodowanie za opóźniony lot

2013-08-01

ETS potwierdza swoje dotychczasowe orzecznictwo, zgodnie z którym pasażerowie mogą otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot ponad 3 h.

Jeżeli pasażerowie docierają do miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po przewidzianej godzinie przylotu, mogą domagać się zryczałtowanego odszkodowania od przewoźnika lotniczego, chyba że opóźnienie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z prawem Unii, pasażerów opóźnionych lotów można traktować jak pasażerów odwołanych lotów w zakresie prawa do zadośćuczynienia. – Mogą oni otrzymywać zryczałtowane odszkodowanie za odwołany lot lub odszkodowanie za lot opóźniony w kwocie od 250 do 600 EUR – tak stwierdził Trybunał w wyroku wydanym w 2009 r. w sprawie Sturgeon (sygn. C- 402/07 i C-432/07).

W związku z powyższym, sąd okręgowy w Kolonii przed którym toczył się spór pomiędzy pasażerami i przewoźnikiem lotniczym Lufthansa w przedmiocie opóźnienia ich lotu o ponad 24 godziny w stosunku do pierwotnie przewidzianego rozkładu (C-581/10) oraz sąd najwyższy Zjednoczonego Królestwa, który rozpatrywał skargę Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych – IATA w następstwie odmowy uwzględnienia przez urząd lotnictwa cywilnego ich wniosku, w którym domagali się, aby nie nakładał on na nich obowiązku wypłaty odszkodowania pasażerom opóźnionych lotów (C-629/10), zwróciły do Trybunału z prośbą o uzyskanie wyjaśnienia w odniesieniu do zakresu wyroku z listopada 2009 r.

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził ostatecznie wykładnię prawa Unii, jakiej dokonał w sprawie Sturgeon.

- Zasada równego traktowania wymaga uznania, że pasażerowie opóźnionych lotów znajdują się w sytuacji porównywalnej do sytuacji pasażerów lotów odwołanych „w ostatniej chwili”, jeżeli chodzi o przysługujące im prawo do odszkodowania za opóźniony lot, ponieważ pasażerowie ci doznają podobnych niedogodności, a mianowicie straty czasu – przypomniał.

Z uwagi na to, iż pasażerom odwołanych lotów przysługuje prawo do odszkodowania, gdy poniesiona przez nich strata czasu wynosi co najmniej trzy godziny, Trybunał orzekł, że pasażerowie opóźnionych lotów również mogą powoływać się na to prawo, w sytuacji gdy do miejsca docelowego docierają co najmniej z trzy godzinnym opóźnieniem.

- Jednak takie opóźnienie nie daje pasażerom prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, iż duże opóźnienie lotu jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków, to jest okoliczności, które pozostają poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego – zaznaczył Trybunał.

Dodał przy tym, iż nie ma podstaw do ograniczenia skutków niniejszego wyroku w czasie.

Gdzie znajduje się najmniej punktualne lotnisko świata?

2013-07-21

Opublikowano zestawienie najpunktualniejszych linii lotniczych na świecie. Okazało się, że punktualność nie jest mocną stroną wielu linii lotniczych, na co wpływ ma też organizacja pracy portu lotniczego. Spośród 50 przewoźników nasz narodowy przewoźnik był 20. pod względem punktualności.

Liderem rankingu zostały hiszpańskie linie Binter Canarias, obsługujące głównie loty między Wyspami Kanaryjskimi – z wynikiem 99 procent lotów o czasie. Na samym końcu listy znalazł się również hiszpański przewoźnik Air Nostrum, odbywając zaledwie 64 procent lotów punktualnie.

W zestawieniu europejskich portów lotniczych Lotnisko Chopina znalazło się na 14. miejscu, realizując 75 procent lotów o czasie. Z kolei najbardziej punktualnym w czerwcu lotniskiem w Europie był port Schipol w Amsterdamie, aż 84 procent lotów odbyło się o czasie. Drugą pozycję zajęło lotnisko w Monachium (83 proc.), a na trzecim w Wiedniu (82 proc.). Największe opóźnienia miał port lotniczy Stambuł-Atatürk (tylko 38 proc. lotów o czasie).

Badanie pokazało też, że punktualność nie jest mocną stroną chińskich portów lotniczych. Spośród 35 światowych portów lotniczych najwięcej opóźnień odnotowano w czerwcu w Pekinie. Zaledwie 18 procent samolotów startuje o czasie z tego lotniska. Drugie i trzecie miejsce od końca przypadło kolejno lotniskom w Szanghaju oraz Stambule.

W rankingu światowym wysoko uplasowały się dwa lotnisko w Tokio – obsługujący przede wszystkim loty krajowe port Tokio-Haneda (95 proc. lotów o czasie) oraz międzynarodowy port lotniczy Narita (86 proc. lotów o czasie). Trzecie pod względem punktualności okazało się lotnisko w Amsterdamie. Niestety odszkodowanie za opóźniony lot lub odwołany lot od chińskich linii lotniczych jest bardzo trudno uzyskać.

Raport został opublikowany na stronie internetowej FlightStats.com. Badaniem objęto 50 głównych światowych przewoźników.

Będą nowe odszkodowania za opóźniony lot z powodu awarii czarterów!

2013-07-13

Miniony weekend nie należał do najszczęśliwszych dla turystów. Wielu rozpoczęło wakacje od koczowania na lotnisku. Łącznie trzy biura podróży miały problem z wysłaniem swoich klientów do wakacyjnych kurortów. Turyści lecący na wymarzone wakacje na jedną z greckich wysp – Kos utknęli na Lotnisku Chopina. Blisko dobę czekali na wylot ze stolicy, w między czasie ich rejs był przekładany kilka razy. A wszystko przez awarię samolotu czarterowego.

Zdezorientowani klienci biur podróży Exim Tours oraz Neckermann narzekali na utrudniony kontakt z przedstawicielami obu touroperatorów. Dopiero po 9 godzinach zainteresowano się losem turystów. Zmęczonych przewieziono do hotelu Airport. 

Jak podało TVN24, informacja o godzinie wylotu była trzykrotnie przekładana. W nocy najpierw podano godzinę 2.00, potem godzinę 4.00 rano. Ostatecznie podróżni wylecieli z Warszawy ok. godziny 5.00. Jednak nie wszyscy – dla pięciu osób zabrakło miejsca w samolocie. Musieli przesiąść się do innego samolotu. 

Według relacji poszkodowanych nie tylko oni mieli problem ze skontaktowaniem się z biurami podróży. Na utrudnioną komunikację narzekali też sami pracownicy lotniska. 

Jak poinformował nas Zbigniew Pobudkiewicz, Dyrektor ds. Transportu Lotniczego w Exim Tours biuro posiada call center działające 7 dni w tygodniu od godz. 8 rano do 20 wieczorem. W niedzielę liczba pracowników jest ograniczona do dwóch. Z racji tego, że sytuacja była wyjątkowa dołączył do nich kierownik call center. - W związku z zaistniałą sytuacją czas oczekiwania na połączenie mógł być dłuższy niż standardowo, ale wszystkie połączenie były odbierane - dodaje. 

Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa biura podróży Neckermann - Przez cały czas oczekiwania, w strefie zastrzeżonej lotniska pasażerowie znajdowali się pod opieką agenta handlingowego przewoźnika realizującego dla nas przelot, który udzielał informacji o aktualnej sytuacji – przez pewien czas godzina prognozowanego odlotu nie była znana, więc pasażerowie, zgodnie z procedurą, byli informowani jedynie o godzinie następnego up date’u . 

Problem z wylotem mieli też turyści, którzy przebywali w Grecji. Mieli wrócić do kraju tym samym samolotem, który miał wylecieć z Warszawy. Awaria maszyny spowodowała gigantyczne opóźnienia. 

W Poniedziałek na Lotnisku Chopina utknęli też klienci biura podróży Itaka. Jak poinformowali przedstawiciele biura, powodem opóźnienia lotu, który został przełożony z godziny 6.05 na 17.10 jest awaria samolotu na poprzednim rejsie – informuje tvn24.pl. Przewoźnikiem, który obsługiwał to połączenie były linie Small Planet Airlines. Część klientów biura podróży otrzymali zakwaterowanie w hotelu wraz z wyżywieniem, do czasu naprawy usterki. Z kolei pozostali pojechali do domów. 

Oficjalne oświadczenie Small Planet Airlines w tej sprawie jest w przygotowaniu.

Łatwiej o odszkodowanie za opóźniony lot!

2013-06-24

Dobra wiadomość prosto z Luksemburga! Każdemu, kto dotrze na miejsce podróży z co najmniej trzygodzinnym opóźnieniem, należy się odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro – orzekli Sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Trybunał musiał rozstrzygnąć, czy w kwestii odszkodowań pasażerowie odbywający lot bezpośredni mają takie same prawa jak ci, którzy się przesiadają. W przypadku tych ostatnich często bywa tak, że przez zbyt późne lądowanie w jednym miejscu pasażer nie może zdążyć na kolejny, zarezerwowany lot.

Trybunał doprecyzował unijne prawo na korzyść pasażerów. Sędziowie uznali bowiem, że osoby odbywające loty łączone też mogą ubiegać się o odszkodowanie. Warunek jest tylko jeden – muszą dotrzeć na miejsce docelowe z opóźnieniem większym niż trzy godziny. Nie ma znaczenia to, w którym momencie podróży pojawił się przestój.

ETS wydał wyrok ws. odszkodowań dla pasażerów po rozpatrzeniu sprawy Luzy-Terezy Folkerts. Kobieta zarezerwowała lot z Bremy (Niemcy) przez Paryż (Francja) i San Paulo (Brazylia) do Asunción (Paragwaj). Rozpoczęcie obsługiwanego przez Air France lotu z Bremy do Paryża było opóźnione o 2,5 godziny. W związku z tym, L.T. Folkerts nie zdążyła na lot łączony z Paryża do San Paulo, obsługiwany również przez Air France. Co prawda, zmieniono jej rezerwację na późniejszą godzinę, ale to nie rozwiązało problemu. Kobieta z opóźnieniem dotarła do San Paulo i nie zdążyła na samolot do Asunción. Ostatecznie wylądowała tam 11 godzin później niż planowała.

Niemiecki sąd nakazał Air France wypłacenie L.T. Folkerts 600 euro odszkodowania. Przewoźnik złożył skargę do federalnego sądu najwyższego. To właśnie on zwrócił się do trybunału o orzeczenie, jak postąpić w sytuacji, w której rozpoczęcie lotu opóźniło się o mniej niż 3 godziny, ale pasażer dotarł na miejsce z jeszcze większym poślizgiem.

Loader AirCashBack