News

Bądź na bieżąco dzięki naszemu mikroblogowi

light

"Lepszy wróbel w garści..."? Niestety, nie tym razem!

2014-09-08

Kilka słów o tym, jakie sposoby mają linie lotnicze na ograniczanie kwot odszkodowań za opóźniony, odwołany lot lub za odmowę wejścia na pokład.

Często zdarza się, że pasażerowie opóźnionych lub odwołanych lotów, chcący dochodzić należnego im odszkodowania (w wysokości 250, 400 lub 600 Euro /os.) niespodziewanie odstępują od przysługujących im roszczeń po tym, jak przedstawiciele linii lotniczych lub współpracujących z nimi biur podróży, zaproponują im zawarcie ugody, której wartość stanowi ułamek należnego odszkodowania (np. oferując podróżującym, zamiast należnych 400 Euro, płatną z góry kwotę 30 (!) Euro, w zamian za zrzeczenie się roszczeń wobec przewoźnika). Co zaskakujące, bardzo wielu podróżujących godzi się na takie warunki. Oznaka rozsądku czy naiwności? 

Opiszmy to na ciekawym przykładzie sprzed kilku dni:

24 sierpnia 2014 r., kilkadziesiąt osób podróżujących liniami lotniczymi Small Planet (P7 8341) z Katowic do Palma de Mallorca, musiało znosić trudy wielogodzinnego opóźnienia swojego lotu. Zmęczeni i rozdrażnieni pasażerowie, dzięki szybkiej interwencji AirCashBack, zostali poinformowani o przysługującym im prawie do odszkodowania, wynoszącym 400 Euro (ponad 1650 zł) od osoby. Niemal wszyscy uczestnicy lotu wyrazili chęć dochodzenia odszkodowania. Niestety, linie lotnicze wraz ze współpracującymi biurami podróży (m.in. Exim Tours), świadome skali roszczeń niezadowolonych pasażerów i idących za tym dla nich w parze konsekwencji finansowych, zdecydowały się na zaproponowanie podróżującym zawarcia ugody w wysokości 30 Euro (ok. 125 zł) od osoby (niecała 1/13 należnego odszkodowania), informując zdezorientowanych pasażerów, że możliwość uzyskania pełnego odszkodowania jest zdarzeniem przyszłym i bardzo niepewnym. W odpowiedzi bardzo wielu uczestników lotu P7 8341, nieświadomych tego, że narażają się na wprowadzenie w błąd, zgodziło się na podpisanie krzywdzącej ugody. 

Biorąc pod uwagę ww. zdarzenie, oraz mając świadomość tego, jak często polscy pasażerowie (i klienci, w ogóle) są wykorzystywani przez przedsiębiorców z powodu nieświadomości swych praw, pragniemy podkreślić, że zakończone sukcesem dochodzenie odszkodowań od linii lotniczych w pełnej wysokości NIE JEST zdarzeniem niepewnym. Przysługujące Państwu uprawnienia podlegają możliwości skutecznej egzekucji na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Proces likwidacji szkód lotniczych jest procesem długotrwałym, mogącym trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, nie zmienia to jednak faktu, że czas ten pozwala na uzyskanie przez Państwa odszkodowań w pełnej, należnej wysokości. 

Na zakończenie wskazówka - jeżeli na lotnisku lub w hotelu zdarzy się, że organizator wycieczki / przedstawiciel linii lotniczych zaproponuje Państwu zawarcie nieatrakcyjnej cenowo ugody w zamian za odstąpienie od roszczeń odszkodowawczych za opóźniony lub odwołany lot, NIE zgadzajcie się na to. Warto pamiętać, że propozycja zawarcia ugody ze strony linii lotniczych pojawia się dopiero wtedy, gdy mają one świadomość, że ich odpowiedzialność odszkodowawcza (co za tym idzie - konieczność wypłacenia pasażerom pełnej wartości odszkodowania) jest bezdyskusyjna.

Wróć do listy wpisów
Loader AirCashBack