News

Bądź na bieżąco dzięki naszemu mikroblogowi

light

Krótszy okres przedawnienia roszczeń pasażerów opóźnionych i odwołanych lotów

2017-08-03

Twój lot był opóźniony lub został odwołany ponad 1 rok temu? Zdaniem Sądu Najwyższego nie należy Ci się odszkodowanie.

Osoby, które miały okazję doświadczyć niemiłej przygody, jaką jest ponad 3-godzinne spóźnienie lub odwołanie lotu, nie powinny zwlekać ze zgłaszaniem swoich roszczeń odszkodowawczych przewoźnikowi oraz - jeśli zajdzie potrzeba - z kierowaniem ich na drogę sądową.

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 17 marca 2017 r. ograniczył termin przedawnienia dla tego rodzaju roszczeń do zaledwie 1 roku liczonego od dnia, w którym miało miejsce feralne połączenie lotnicze.

Należy pamiętać również o tym, że za działanie skutecznie przerywające bieg terminu przedawnienia roszczenia nie uważa się skierowania do przewoźnika maila lub listu zawierającego przedsądowe wezwania do zapłaty. To nie wystarczy. Aby (w razie braku pozytywnej odpowiedzi linii lotniczej na przedłożone jej wezwanie do zapłaty) odszkodowanie dochodzone w oparciu o Rozporządzenie 261/04 mogło zostać uzyskane, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu nie później niż w 12 miesięcy od dnia, w którym lot opóźnił się lub został odwołany.

Jedyna dobra wiadomość jest taka, że ww. ograniczenie dotyczy tylko tych połączeń lotniczych, których pasażerowie nie mają prawnej możliwości dochodzenia odszkodowań pozasądowo - przez Urzędem Lotnictwa Cywilnego (tj. lotów, w których lotnisko startu znajdowało się poza granicami Polski). Pasażerowie, których opóźnione lub odwołane loty miały planowo rozpocząć się na terenie naszego kraju, mogą cieszyć się znacznie dłuższym okresem przedawnienia, uznawanym standardowo za 3 lata od daty pechowego lotu.

Wróć do listy wpisów
Loader AirCashBack