News

Bądź na bieżąco dzięki naszemu mikroblogowi

light

Gdzie znajduje się najmniej punktualne lotnisko świata?

2013-07-21

Opublikowano zestawienie najpunktualniejszych linii lotniczych na świecie. Okazało się, że punktualność nie jest mocną stroną wielu linii lotniczych, na co wpływ ma też organizacja pracy portu lotniczego. Spośród 50 przewoźników nasz narodowy przewoźnik był 20. pod względem punktualności.

Liderem rankingu zostały hiszpańskie linie Binter Canarias, obsługujące głównie loty między Wyspami Kanaryjskimi – z wynikiem 99 procent lotów o czasie. Na samym końcu listy znalazł się również hiszpański przewoźnik Air Nostrum, odbywając zaledwie 64 procent lotów punktualnie.

W zestawieniu europejskich portów lotniczych Lotnisko Chopina znalazło się na 14. miejscu, realizując 75 procent lotów o czasie. Z kolei najbardziej punktualnym w czerwcu lotniskiem w Europie był port Schipol w Amsterdamie, aż 84 procent lotów odbyło się o czasie. Drugą pozycję zajęło lotnisko w Monachium (83 proc.), a na trzecim w Wiedniu (82 proc.). Największe opóźnienia miał port lotniczy Stambuł-Atatürk (tylko 38 proc. lotów o czasie).

Badanie pokazało też, że punktualność nie jest mocną stroną chińskich portów lotniczych. Spośród 35 światowych portów lotniczych najwięcej opóźnień odnotowano w czerwcu w Pekinie. Zaledwie 18 procent samolotów startuje o czasie z tego lotniska. Drugie i trzecie miejsce od końca przypadło kolejno lotniskom w Szanghaju oraz Stambule.

W rankingu światowym wysoko uplasowały się dwa lotnisko w Tokio – obsługujący przede wszystkim loty krajowe port Tokio-Haneda (95 proc. lotów o czasie) oraz międzynarodowy port lotniczy Narita (86 proc. lotów o czasie). Trzecie pod względem punktualności okazało się lotnisko w Amsterdamie. Niestety odszkodowanie za opóźniony lot lub odwołany lot od chińskich linii lotniczych jest bardzo trudno uzyskać.

Raport został opublikowany na stronie internetowej FlightStats.com. Badaniem objęto 50 głównych światowych przewoźników.

Wróć do listy wpisów
Loader AirCashBack